Polacy w EP#2: Rekordziści goli dla klubów zagranicznych

Zdjęcie główne: UEFA.com

Dzisiaj druga odsłona materiału o polskich piłkarzach w europejskich pucharach dla klubów zagranicznych. Pod lupę bierzemy najlepszych strzelców, z których tylko piątce zawodników udało się osiągnąć granicę 10 goli.

PIŁKARZBRAMKIKLUBY
ROBERT LEWANDOWSKI38BORUSSIA DORTMUND-18, BAYERN MONACHIUM-20
KRZYSZTOF WARZYCHA25PANATHINAIKOS ATENY-25
JAN FURTOK12HAMBURGER SV-5, EINTRACHT FRANKFURT-7
ARKADIUSZ MILIK10AJAX AMSTERDAM-7, SSC NAPOLI-3
ŁUKASZ TEODORCZYK10DYNAMO KIJÓW-3, RSC ANDERLECHT-7
ZBIGNIEW BONIEK9JUVENTUS TURYN-9,
RADOSŁAW GILEWICZ9TIROL INNSBRUCK-6, AUSTRIA WIEDEŃ-2, SV PASCHING-1
ANDRZEJ JUSKOWIAK9SPORTING LIZBONA-1, OLYMPIAKOS PIREUS-3, BORUSSIA M'GLADBACH-3, VFL WOLFSBURG-2
EMMANUEL OLISADEBE9PANATHINAIKOS ATENY-9
MARCIN KUŻBA7LAUSANNE SPORTS-7
IRENEUSZ JELEŃ6AJ AUXERRE-6
ROMAN KOSECKI6GALATASARAY STAMBUŁ-4, ATLETICO MADRYT-1, FC NANTES-1
ŁUKASZ SOSIN6APOLLON LIMASSOL-1, ANORTHOSIS FAMAGUSTA-5
JANUSZ KOWALIK5SPARTA ROTTERDAM-5
ANDRZEJ KUBICA5AUSTRIA WIEDEŃ-2, MACCABI TEL AWIW-3
ŁUKASZ PISZCZEK5HERTHA BSC BERLIN-4, BORUSSIA DORTMUND-1
ARTUR SOBIECH5HANNOVER 96-5
MAREK CZAKON4ILVES TAMPERE-3, FREM KOPENHAGA-1
DARIUSZ DZIEKANOWSKI4CELTIC GLASGOW-4
TOMASZ GRUSZCZYŃSKI4F91 DUDELANGE
JACEK KRZYNÓWEK4BAYER LEVERKUSEN-3, VFL WOLFSBURG-1
LUDOVIC OBRANIAK4LILLE OSC-3, GIRONDINS BORDEAUX-1
MAREK SAGANOWSKI4VITORIA GUIMARAES-3, AALBORG BK-1
KAMIL WILCZEK4BRØNDBY IF-4
MARCIN ŻEWŁAKOW4APOEL NIKOZJA-4
JACEK BĄK3OLYMPIQUE LYON-3
KAMIL BILIŃSKI3ZALGIRIS WILNO-3
JAKUB BŁASZCZYKOWSKI3BORUSSIA DORTMUND-3
KAZIMIERZ KMIECIK3AE LARISA-3
KAMIL KOSOWSKI3APOEL NIKOZJA-3
GRZEGORZ LATO3KSC LOKEREN-3
MAREK LEŚNIAK3BAYER LEVERKUSEN-1, NEUCHATEL XAMAX-2
ADRIAN MIERZEJEWSKI3TRABZONSPOR-3
RAFAŁ NIŻNIK3BRØNDBY IF-3
WŁODZIMIERZ SMOLAREK3FC UTRECHT-3
JACEK ZIOBER3MONTPELLIER HSC-3

Z 36 federacji dla których grali nasi piłkarze,dla 25 strzelali oni gole. Podobnie jak w zestawieniu z największą ilością gier, prym w zdobyczach bramkowych wiodą także kluby niemieckie.

 

KRAJBRPKLKLPPB
NIEMCY8538181318
GRECJA46241069
CYPR2418659
FRANCJA22221289
AUSTRIA18221158
BELGIA1812768
HOLANDIA1617933
WŁOCHY139933
SZWAJCARIA139645
DANIA95534
TURCJA811623
UKRAINA64333
HISZPANIA56633
SZKOCJA49511
IZRAEL411522
LITWA44222
LUKSEMBURG44311
PORTUGALIA48622
FINLANDIA34411
ANGLIA15511
ROSJA16711
RUMUNIA14311
WYSPY OWCZE115811
WĘGRY11111
BIAŁORUŚ12211
312288 (236)17779100 (90)

Łącznie 312 goli było dziełem 90 zawodników dla 79 klubów

UWAGI:

W kolejnych rubrykach:
nazwa kraju, liczba goli, liczba zawodników, liczba klubów, liczba klubów dla których strzelali nasi piłkarze gole, liczba zawodników strzelających gole.

Kilku piłkarzy grało w dwóch lub więcej krajów,stąd w nawiasie rzeczywista liczba piłkarzy którzy występowali i strzelali gole.

Zbigniewowi Bońkowi wliczono 2 gole z meczu o Superpuchar Europy w 1984 roku.

Na koniec kluby z największą ilością goli Polaków:

  • 36 – Panathinaikos Ateny
  • 22 – Borussia Dortmund
  • 20 – Bayern Monachium
  • 9 – Juventus FC, Anorthosis Famagusta
  • 8 – Apoel Nikozja, Tirol Innsbruck, AJ Auxerre, Ajax Amsterdam
  • 7 – Hertha Berlin, Brøndby IF, Lausaane Sports
  • 6 – Bayer Leverkusen, Hamburger SV, Hannover 96
  • 5 – Austria Wiedeń, Sparta Rotterdam

 

Po 7 piłkarzy grało w barwach Feyenoordu Rotterdam, Bayeru Leverkusen i AJ Auxerre.

Z kolei Tomasz Rząsa to rekordzista pod względem liczby klubów (w sumie 5) które reprezentował zagranicą w europejskich pucharach.

 

Wszystkie dane po ostatnich kolejkach grupowych w LM i LE

MARIUSZ CHODAŁA

Zachęcamy do polubienia nas na FACEBOOKU, a także obserwacji na TWITTERZE , INSTAGRAMIE i YOUTUBE

Mariusz Chodała
O Mariusz Chodała 135 artykułów
miłośnik angielskiego futbolu,statystyk oraz europejskich pucharów,kibic ŁKS-u Łódź i Liverpool FC,w wolnych chwilach słuchacz różnej muzyki