Najlepsi strzelcy i rekordziści gier reprezentacji Belgii

Czas czytania: 3 m.
0
(0)

W dotychczasowych zestawieniach najlepszych strzelców i rekordzistów gier reprezentacji sięgaliśmy niejednokrotnie daleko do przeszłości, wspominając piłkarzy grających 40, 50, a nawet 60 i więcej lat temu. W przypadku Reprezentacji Belgii rekordzistami są głównie zawodnicy ciągle aktywni lub grający jeszcze niedawno. Na 10 przedstawionych poniżej piłkarzy tylko 2 swoją karierę zakończyło w XX wieku.

Już  w tym roku poniższe tabele będą musiały zostać zaktualizowane. Belgijscy piłkarze nie biją już rekordów, a je śrubują, a do jakiego momentu to przekonamy się dopiero w przyszłości. Być może niektórzy z nich na wiele lat zapiszą się na statystycznych kartach.

5. Marc Wilmots 1990 - 2002 29 2 70 0,41

Romelu Lukaku, a daleko za nim pozostali piłkarze. Tak wygląda zestawienie najlepszych strzelców Reprezentacji Belgii. Lukaku strzelił dla Czerwonych Diabłów 68 bramek w 101 meczach. Jest zdecydowanym liderem. Drugi na tej liście Eden Hazard ma „tylko” 33 gole na swoim koncie. Romelu Lukaku. Został liderem strzelców belgijskiej reprezentacji 14 listopada 2017 roku. Belgowie grali wówczas z Japonią mecz towarzyski. W 72 minucie jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył właśnie Lukaku, dla którego był to 65 mecz w kadrze. Był to jego 31 gol w drużynie narodowej i tym samym wyprzedził Bernarda Voorhoofa. W następnych 4 latach dołożył do swojego dorobku ponad drugie tyle goli. Lider powyższej tabeli debiut w Reprezentacji Belgii zaliczył 3 marca 2010 roku. W Brukseli Belgia przegrała 0-1 z Chorwacją w meczu towarzyskim. Romelu Lukaku zagrał do 75 minuty. Bramki w kadrze Lukaku zaczął kolekcjonować od swojego 8 występu w reprezentacji. 17 listopada 2010 roku strzelił dwie bramki Rosji, a Belgia wygrała 2-0.

Wiceliderem klasyfikacji jest Eden Hazard w Reprezentacji Belgii zadebiutował 2 lata przed Lukaku. 19 listopada 2008 roku. Belgia zremisowała z Luksemburgiem 1-1 w spotkaniu z okazji 100-lecia Luksemburskiej Federacji Piłkarskiej. Hazard pojawił się w 67 minucie na boisku. Miał wtedy 17 lat i 10 miesięcy. Na pierwszą bramkę musiał czekać do swojego 23 występu. 7 października 2011 roku w meczu eliminacji Mistrzostw Europy Belgia pokonała Kazachstan 4-1. Hazard zdobył gola na 2-0 w 43 minucie. W meczu o 3 miejsce Mistrzostw Świata 2018 przeciwko Anglii ustalił wynik, a Belgia wygrała 2-0. W swoim 100 meczu w kadrze zdobył swoją 30 bramkę i wyrównał się z trzecim obecnie Voorhoofem. Było to 24 marca 2019 roku w spotkaniu z Cyprem.

Wspomniany Bernard Voorhoof w Reprezentacji Belgii występował w latach 1928-1940. Od 8 maja 1938 roku, aż do czasu Lukaku to Voorhoof, był numerem 1 na liście strzelców belgijskiej kadry. Już w debiucie zdobył gola. 15 kwietnia 1928 roku Belgia pokonała Francję 3-2. 11 października 1931 roku strzelił bramkę Polsce, a Belgia wygrała 2-1. Ostatnią bramkę zdobył 17 marca 1940 roku. Wtedy Belgia wygrała 7-1 z Holandią. Miesiąc później wystąpił po raz 61 i ostatni w zespole narodowym.

Również Paul Van Himst strzelił 30 bramek. Zadebiutował w wieku 17 lat. 19 października 1960 roku Szwecja wygrała z Belgią 2-0. 11 dni później strzelił swoją debiutancką bramkę w wygranym 2-1 spotkaniu przeciwko Węgrom. Ostatniego gola zdobył także w spotkaniu z Węgrami i także wygranym 2-1. Miało to miejsce 17 czerwca 1972 roku. Od tamtego momentu był wspólnie z Voorhoofem najlepszym strzelcem w historii Reprezentacji Belgii. Ma gorszą średnią bramki na mecz od Voorhoofa.  Po raz ostatni w reprezentacji zagrał 7 grudnia 1974 roku z NRD.

Na miejscu numer 5 jest Marc Wilmots. w latach 1990 – 2002 zdobył łącznie 29 bramek w 70 meczach. Zadebiutował 26 maja 1990 roku. Belgia zremisowała 2-2 z Rumunią. 25 marca 1992 wszedł na druga połowę meczu z Francją. W 48 minucie strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji. Mecz zakończył się wynikiem 3-3. Na Mistrzostwach Świata 2002 strzelał gola w każdym z 3 meczów grupowych. Przegrane spotkanie z Brazylią w 1/16 finału, było jego 70 i ostatnim występem w Reprezentacji Belgii.

5. Dries Mertens 2011-2021 103 21

Sześciu piłkarzy rozegrało 100  lub więcej meczów w Reprezentacji Belgii. Wszyscy oni jeszcze w 2021 roku grali w belgijskiej drużynie. W powyższej tabeli znajduje się 5 nazwisk. Na miejscu szóstym z liczbą 101 meczów jest Romeu Lukaku, o którym zostało napisane, przy opisie, najlepszych strzelców. Wicelider klasyfikacji strzelców Eden Hazard ma rozegranych 116 spotkań w kadrze i jest na 4 miejscu obecnie w tym zestawieniu. Pomiędzy Lukaku a Hazardem jest Dries Mertens. Zadebiutował  9 lutego 2011 roku w meczu przeciwko Finlandii. Było 1-1.Mertens wszedł na boisko w 59 minucie.

Na 3 pozycji jest Toby Alderweireld. W Reprezentacji Belgii gra od 29 maja 2009 roku. Belgia wówczas zremisowała z Chile 1-1. Było to spotkanie, w ramach turnieju Kirin Cup w Japonii. Zdobył łącznie 5 bramek. W swoim 100 występie narodowym był po raz pierwszy kapitanem- 8 września 2020 przeciwko Islandii. Axel Witsel ma teraz dwa mecze więcej na swoim koncie od Alderweirelda. On swój pierwszy mecz dla Belgii rozegrał 26 marca 2008 roku. W Brukseli rywalem Belgii było Maroko, które wygrało 4-1. Jedyną bramkę dla Belgów zdobył Witsel w 50 minucie. Na boisku pojawił się dopiero po przerwie. Debiut marzenie, tylko wynik końcowy niekorzystny.

Liderem jeżeli chodzi o ilość gier jest Jan Vertonghen. Najstarszy z grona 6 zawodników z ilością 100 meczów. Jest pierwszym belgijskim piłkarzem, który przekroczył liczbę 100 meczów w drużynie narodowej. Tego wyczynu dokonał 2 czerwca 2018 roku. Belgia zremisowała z Portugalią 0-0. Było to dokładnie 11 lat od jego debiutu w reprezentacji. 2 czerwca 2007 roku rozegrał całe spotkanie przeciwko… Portugalii. Portugalczycy wtedy wygrali 2-1.