Najlepsi strzelcy i rekordziści gier reprezentacji Holandii

Czas czytania: 7 m.
3
(1)

Holandia zajęłaby wysokie miejsce w quizie, w którym należałoby wymienić największa ilość piłkarzy z danej reprezentacji. Tacy piłkarze jak: Ruud van Nistelrooy, Johan Cruijff, Marco van Basten, Dirk Kuijt, Johan Neeskens, Ruud Gullit, oraz Ci wymienieni w poniższych zestawieniach byliby często wypisywani przez uczestników konkursu. Warto więc poznać kto na obecną chwilę przewodzi jako najlepszy strzelec i rekordzista gier Reprezentacji Holandii.

Poza tym jednym z rywali Reprezentacji Polski w Lidze Narodów edycji 2022/2023 będzie Holandia. W związku z tym poza aktualną sytuacją tej drużyny można poznać wątki historyczno-statystyczne, a jednym z nich jest właśnie zestawienie najlepszych strzelców i rekordzistów gier reprezentacji Oranje.

Koniecznie sprawdźcie także podobne teksty dla innych reprezentacji:

Najlepsi strzelcy reprezentacji Holandii

Nie trzeba być wiekowym człowiekiem, aby kojarzyć pierwszą piątkę najlepszych strzelców w historii Reprezentacji Holandii. To samo tyczy się również rekordzistów gier. Jeszcze 5 lat temu po boiskach biegali przecież van Persie, Huntelaar, Robben, a Depay gdyby nie kontuzja grałby pewnie regularnie teraz dla Barcelony. Do tego dodajmy jeszcze Kluiverta i Bergkampa.

Lider zestawienia Robin van Persie reprezentował barwy Holandii przez 12 lat i prawie 3 miesiące. Zadebiutował 4 czerwca 2005 roku w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2006 w meczu przeciwko Rumunii. Holandia wygrała 2-0, a van Persie zmienił w 62 minucie Ruuda van Nistelrooya. Cztery dni później Holandia pokonała Finlandię 4-0 w Helsinkach. Czwartego gola zdobył van Persie, który także był zmiennikiem van Nistelrooya. Swoją drugą bramkę reprezentacyjną zdobył rok później na Mistrzostwach Świata w spotkaniu przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na Mundialu w Niemczech zagrał we wszystkich 4 meczach Oranje. W 2010 roku na Mistrzostwach Świata także rozegrał komplet meczów, a Holandia przegrała ostatecznie w finale z Hiszpanią 0-1. Robin van Persie zakończył udział w turnieju z jednym golem.

W 2012 roku Holandia uczestniczyła w Mistrzostwach Europy 2012, lecz po 3 spotkaniach rozegranych w Charkowie Oranje odpadli z Euro. Rok 2012 był przełomowy dla van Persiego. Po 8 latach odszedł z Arsenalu i został zawodnikiem Manchesteru United. 7 czerwca 2013 roku po raz pierwszy zagrał z opaską kapitańską. Miało to miejsce w Dżakarcie w meczu towarzyskim z Indonezją. Był to 75 mecz van Persiego w kadrze i łącznie jako kapitan zagrał 25 razy. Licznik jego występów reprezentacyjnych zatrzymał się na 102 występach. Ostatni raz zagrał 31 sierpnia 2017 roku. W meczu eliminacji Mistrzostw Świata Holandia przegrała w Saint-Denis z Francją 0-4. Ostatnią bramkę zdobył w swojej 101 grze narodowej- 13 października 2015 roku w spotkaniu przeciwko Czechom, kiedy to strzelił także gola samobójczego, a Czesi wygrali 3-2.

Osiem bramek za Persim jest Klaas-Jan Huntelaar, którego czas występów w Reprezentacji Holandii pokrywa się z czasem występów lidera klasyfikacji strzelców. Huntelaar reprezentował barwy Holandii od 16 sierpnia 2006 roku do 13 października 2015. Obecnie wśród pierwszej piątki ma najlepszą średnią goli na mecz dla Holandii i równa się 0,55 gola na mecz. Zaliczył świetny debiut, bowiem w meczu przeciwko Irlandii w Dublinie zdobył dwie bramki, a Holandia wygrała 4-0. Na Mundialu w RPA w 2010 roku zagrał 4 mecze i zdobył gola w spotkaniu fazy grupowej przeciwko Kamerunowi, wygranym 2-1 przez Oranje. Również w swoim ostatnim meczu dla drużyny narodowej zdobył gola. W meczu eliminacji Mistrzostw Europy 2016 Holandia przegrała 2-3 z Czechami w Amsterdamie. Było to samo spotkanie w którym, ostatnią bramkę dla Holandii zdobył Robin van Persie (oraz też strzelił samobója). Huntelaar najwięcej meczów i najwięcej bramek strzelił w reprezentacji, podczas gry dla Schalke 04.

Patrick Kluivert był najlepszym strzelcem Reprezentacji Holandii do dnia 11 października 2013 roku. Wtedy Holandia wygrała 8-1 z Węgrami w eliminacjach Mistrzostw Świata. Robin van Persie strzelił trzy gole i były to jego bramki numer 39,40 i 41 w kadrze. Tym samym wyprzedził Kluiverta, który zdobył dla Oranje 40 bramek. Zawodnik, który grał m.in.: dla Ajaxu, Milanu i Barcelony zadebiutował w Reprezentacji Holandii 16 listopada 1994 roku. Holandia zremisowała wówczas z Czechami 0-0. Już w kolejnym spotkaniu przeciwko Malcie strzelił pierwszego gola, a Holandia wygrała 4-0. Patrick Kluivert zmienił w 62 minucie Ronalda de Boera, a w 82 minucie wpisał się na listę strzelców. 4 czerwca 2000 roku, czyli 6 dni przed startem Mistrzostw Europy organizowanych w Holandii i Belgii, Holendrzy wygrali 3-1 z Polską w szwajcarskiej Lozanie. Dwie z trzech bramek zdobył Patrick Kluivert, to jego jedyne gole przeciwko Polsce. 11 października 2003 roku licznik goli w reprezentacji Kluiverta, zatrzymał się na 40 golach. Holandia pokonała Mołdawię 5-0. Jednym ze strzelców w tamtym spotkaniu był ówczesny zawodnik Barcelony. Rozegrał później jeszcze 6 meczów i 5 czerwca 2004 wystąpił po raz 79 i ostatni dla Oranje. Holandia zremisowała 0-0 z Irlandią.

Pierwsza trójka zestawienia już swojego reprezentacyjnego wyniku strzeleckiego nie poprawi, a tuż za nimi klasyfikuje się Memphis Depay, który nadal jest zawodnikiem Oranje i ma na koncie 38 bramek. To stan na koniec 2021 roku. W ostatnich trzech meczach zdobył 5 goli, zatem już wkrótce może wyprzedzić Kluiverta, Huntelaara, a może nawet van Persiego. 16 listopada 2021 roku Holendrzy wygrali 2-0, a drugą bramkę zdobył właśnie Depay. Był to jego 75 mecz w kadrze. Pierwszy mecz rozegrał 15 października 2013 roku. Holandia pokonała w Stambule Turcję 2-0 w spotkaniu eliminacji Mistrzostw Świata 2014. Pojawił się na boisku w 89 minucie, zmieniając Jeremaina Lensa. Pierwszą swoją bramkę zdobył 18 czerwca 2014 w 7 występie w zespole narodowym. Było to spotkanie Mistrzostw Świata z Australią. Holendrzy wygrali 3-1 a kibice na stadionie w Porto Alegre zobaczyli Depaya pod koniec I połowy. Zmienił wtedy Bruno Martinsa. W 68 minucie trafił do siatki i ustalił wynik spotkania. Dwa razy grał przeciwko Polsce. W 2020 roku w ramach Ligi Narodów. 18 listopada w rewanżowym meczu tych rozgrywek Holandia pokonała Polskę 2-1 w Chorzowie. Bramkę strzelił w 77 minucie.

13 listopada 2021 roku Holandia zremisowała z Czarnogórą 2-2. Dwie bramki zdobył Depay i o jednego gola stał się lepszy od Bergkampa i Robbena, którzy ustrzelili 37 goli. Dennisa Bergkampa pamiętają dobrze polscy kibice, bowiem strzelił Reprezentacji Polski 3 gole. W 1991 w meczu towarzyskim i w 1993 w Poznaniu w spotkaniu eliminacji Mistrzostw Świata. Bergkamp pierwszy występ w Reprezentacji Holandii zaliczył 26 września 1990 roku. Holandia przegrała 0-1 w Palermo z Włochami. Bergkamp zmienił w 70 minucie Franka de Boera. Dwa miesiące później w swym 3 meczu zdobył gola w meczu przeciwko Grecji.37 i ostatnią bramkę dla Oranje zdobył 9 października 1999 roku. Holandia zremisowała z Brazylią 2-2. Mecz Holandii z Polską 4 czerwca 2000 był ostatnim przed Holendrów przed Mistrzostwami Europy. Dla Bergkampa był to ostatni wielki turniej, ale też ostatnie mecze w kadrze. Półfinał z Włochami był dla niego ostatnim występem w reprezentacji. Włosi wygrali po rzutach karnych, a Bergkamp zszedł z boiska w 87 minucie. Zaczął od Włoch i na Włoszech zakończył.

Arjen Robben rozpoczął swoją reprezentacyjną karierę prawie 3 lata po ostatnim występie Bergkampa. 30 kwietnia 2003 roku w Eindhoven zagrał przeciwko Portugalii (1-1). Pierwszą ze swoich 37 bramek strzelił 11 października 2003 roku. Także w Eindhoven. Holandia mierzyła się z Mołdawią w eliminacjach Euro 2004. Robben pojawił się na boisku w 64 minucie. Zmienił wtedy Marca Overmarsa, co ciekawe w debiutanckim występie też był zmienikiem Overmarsa. Gdy Robben wszedł z ławki rezerwowych, Holandia prowadziła 2-0, a ostatecznie Holendrzy wygrali 5-0. Piątą bramkę w tym meczu zdobył Robben- w 88 minucie. 6 lipca 2010 roku w Kapsztadzie Holandia rozgrywała mecz o finał Mistrzostw Świata z Urugwajem. Holandia wygrała 3-2 a trzecią bramkę strzelił Robben, był to jego 2 gol na Mundialu w RPA. Szklany Człowiek, bo tak niektórzy o nim mówili, ostatni raz w Reprezentacji Holandii zagrał 10 października 2017 roku. Strzelił wtedy także swoją ostatnią bramkę, dzięki której dorównał Bergkampowi. Holandia wygrała ze Szwecją, Robben zdobył obie bramki. 13 razy był kapitanem drużyny.

Rekordziści gier reprezentacji Holandii

Na obecną chwilę (marzec 2022) ośmiu piłkarzy rozegrało minimum 100 spotkań w Reprezentacji Holandii. Zajmiemy się jednak tylko najlepszą piątką, na której czele jest Wesley Sneijder. 15 lat występów reprezentacyjnych, udział w Mistrzostwach Europy 2004, 2008, 2012, Mistrzostw Świata 2006, 2010, 2014, wicemistrz świata 2010 i 3 miejsce na Mundialu 2014, łącznie 134 mecze i 31 bramek w Reprezentacji Holandii. To tylko mały wycinek osiągnięć Sneijdera, lidera tej klasyfikacji. Tylko 5 bramek mu zabrakło, aby znaleźć się w piątce najlepszych strzelców Holandii. Sneijder i Robin van Persie mają najwięcej występów w Mistrzostwach Świata spośród holenderskich piłkarzy. Obaj zagrali na Mundialach po 17 meczów. Sneijder w reprezentacji zadebiutował 30 kwietnia 2003 roku. W Eindhoven Holandia zremisowała z Portugalią 1-1. W tym samym spotkaniu debiut zaliczył Arjen Robben. Był to 600 oficjalny mecz Holandii w historii. Wesley Sneijder zmienił w przerwie Phillipa Cocu. Pół roku później w spotkaniu przeciwko Mołdawii Sneijder strzelił swoją pierwszą bramkę dla Oranje. Był to jego drugi mecz w drużynie narodowej. Debiutancką bramkę wówczas strzelił także Robben, a więc Ci zawodnicy mają sporo wspólnego. Grupowy mecz przeciwko Hiszpanii podczas Mistrzostw Świata 2014 był jego 100 w kadrze. Po raz ostatni wystąpił w barwach narodowych 6 września 2018 roku. W Amsterdamie w meczu towarzyskim Holandia pokonała Peru 2-1.

Drugą lokatę zajmuje bramkarz Edwin van der Sar, który w prawie 13 lat wystąpił w 130 meczach. Debiut nie wypadł najlepiej, bo 7 czerwca 1995 roku Holandia przegrała 0-1 w Mińsku z Białorusią. Tylko raz zagrał przeciwko Polsce. 4 czerwca 2000 roku Holandia wygrała z Polską 3-1, a holenderskiego bramkarza pokonał Paweł Kryszyłowicz. 36 razy był kapitanem drużyny narodowej, grał na 5 imprezach mistrzowskich: Mistrzostwa Europy 1996, 2000, 2004,2008, Mistrzostwa Świata 1998,2006. Po Euro 2008 zapowiedział zakończenie kariery, ale wrócił w październiku 2008 roku na dwa mecze z powodu kontuzji innego bramkarza holenderskiego Maartena Stekelenburga. Ostatecznie ostatni swój reprezentacyjny mecz rozegrał 15 października 2008 roku. W meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2010 Holandia wygrała z Norwegią 1-0 w Oslo. Od tamtej pory do 2017 roku był rekordzistą pod względem występów w Reprezentacji Holandii, aż do czasu gdy wyprzedził go Wesley Sneijder.

Gdy Edwin van der Sar rozgrywał swój 88 mecz w kadrze, Frank de Boer zaliczył swój 112 występ w tym 69 jako kapitan. 26 czerwca 2004 roku w ćwierćfinale Mistrzostw Europy Holandia zremisowała 0-0 po dogrywce ze Szwecją, a w rzutach karnych wygrała i awansowała do półfinału. Frank de Boer zszedł wtedy z boiska w 36 minucie. Był to jego ostatni występ reprezentacyjny. Był wówczas rekordzistą pod względem występów w kadrze, a jeżeli chodzi o ilość meczów z opaska kapitańską jest liderem po dzień dzisiejszy (marzec 2022). Po raz pierwszy w kadrze zagrał 26 września 1990 roku. W Palermo Holendrzy przegrali 0-1 z Włochami. Frank de Boer został zmieniony w 70 minucie przez debiutanta Dennisa Bergkampa. Frank de Boer był pierwszym piłkarzem holenderskim, który zagrał minimum 100 meczów w reprezentacji. Setny mecz rozegrał 29 marca 2003 roku przeciwko Czechom.

Czwarte miejsce zajmuje Rafael van der Vaart. Jego kariera reprezentacyjna rozpoczęła się 6 października 2001 roku. Holandia pokonała Andorę 4-0. Rafael van der Vaart wszedł na boisko w 66 minucie, zastępując mającego polskiego pochodzenie Victora Sikorę. We wrześniu 2003 roku gdy rozegrał swój 9 mecz w drużynie narodowej zdobył pierwszą bramkę. Łącze strzelił 25 goli w czasie reprezentowania Holandii. Po raz 109 i ostatni zagrał 19 listopada 2013 roku, Holendrzy zremisowali 0-0 z Kolumbią. Trzy dni wcześniej strzelił ostatnią bramkę w meczu z Japonią (2-2).

O trzy spotkania mniej od van der Vaarta ma inny słynny holenderski gracz – Giovanni van Bronckhorst 33-krotny kapitan Reprezentacji Holandii debiutował w kadrze 31 sierpnia 1996 roku w Amsterdamie. Drużyna Oranje zremisowała 2-2 z Brazylią w spotkaniu towarzyskim. Pierwszą bramkę w koszulce reprezentacyjnej zdobył 4 czerwca 1997 roku w Johannesburgu, Holandia wygrała 2-0 z RPA. Łącznie strzelił 6 goli, ostatniego i najważniejszego zdobył na Mistrzostwach Świata w RPA. W Kapsztadzie w półfinale turnieju Holandia wygrała 3-2 z Urugwajem, a wynik otworzył właśnie van Bronckhorst. Jego strzeleckie osiągnięcia w reprezentacji rozpoczęły i zakończyły się w RPA.