Najlepsi strzelcy i rekordziści gier Reprezentacji Ukrainy w historii

Czas czytania: 5 m.
0
(0)

Niedawno, bo 29 kwietnia bieżącego roku minęło 30 lat od pierwszego w historii meczu Reprezentacji Ukrainy. Trzy dekady temu w Użhorodzie Ukraina przegrała z Węgrami 1-3. Bramkę dla Ukrainy zdobył wtedy Ivan Hetsko. Do końca 2021 roku Ukraina rozegrała 290 meczów, w których zdobyła 400 bramek i straciła 294. 130 zwycięstw, 83 remisy i 77 porażek. Kto z tych wszystkich bramek strzelił najwięcej i kto zagrał najwięcej meczów w barwach Ukrainy ? Na te pytania odpowiedzi znajdują się w poniższych zestawieniach najlepszych strzelców i rekordzistów gier w historii Reprezentacji Ukrainy.

5. Ołeh Husiew 2003-2016 13 2 98 0,13

W klasyfikacji najlepszych strzelców w historii Reprezentacji Ukrainy dwóch zawodników znacząco odskoczyło pozostałym zawodnikom. Lider zestawienia Szewczenko zdobył 48 bramek, a na drugim miejscu jest Jarmołenko z 44 bramkami. Na trzeciej pozycji jest Konoplanka, który zdobył 21 bramek, a więc ponad połowę mniej od wicelidera.

Andrij Szewczenko w dniu debiutu w zespole narodowym miał 18 lat, 5 miesięcy i 24 dni. Miało to miejsce 25 marca 1995 roku. Ukraina przegrała wtedy z Chorwacją w Zagrzebiu 0-4 w meczu eliminacji Mistrzostw Europy 1996. Nieco ponad rok później Szewa w swoim 4 meczu w reprezentacji zdobył swoją pierwszą bramkę. 1 maja 1996 roku Ukraina przegrała z Turcją 2-3 w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Samsun. Jednak niektóre źródła tureckie podają, że jedną z bramek w tym spotkaniu nie zdobył Szewczenko, a Żabczenko. Szewczenko wystąpił z Reprezentacją Ukrainy na Mistrzostwach Świata 2006 i mistrzostwach Europy 2012 organizowanych w Polsce i Ukrainie. Zawodnik, który w trakcie swojej kariery grał dla Dynama Kijów, Milanu i Chelsea  rozegrał 111 meczów w barwach narodowych, z czego w 58 był kapitanem, co jest drugim wynikiem pod tym względem. Także drugie miejsce zajmuje jeśli chodzi o ilość meczów rozegranych dla Ukrainy.

Szewa grał 5 razy przeciwko Polsce i w 3 spotkaniach zdobył 3 gole. W meczu towarzyskim w 1998 roku oraz w spotkaniach eliminacji Mistrzostw Świata 2002. Euro 2012 było jego pożegnaniem z Reprezentacją Ukrainy w roli piłkarza. Na polsko-ukraińskim turnieju zagrał trzy spotkania. W pierwszym meczu przeciwko Szwecji 11 czerwca 2012 zdobył 2 gole, które były jego ostatnimi w kadrze. Ukraina wygrała wtedy w Kijowie 2-1. 8 dni później w ostatnim spotkaniu fazy grupowej Ukraina przegrała w Doniecku 0-1 z Anglią i pożegnała się z turniejem. Szewczenko wszedł na boisko w 70 minucie.

Cztery gole mniej od Szewczenki zdobył Andrij Jarmołenko, który pod koniec 2021 grał i strzelał bramki dla Ukrainy. Obecny zawodnik West Hamu zadebiutował w Reprezentacji Ukrainy 5 września 2009 roku. Debiut w jego wykonaniu wypadł na 5+ ponieważ zdobył wtedy bramkę. Ukraina wygrała wówczas z Andorrą 5-0 w eliminacjach Mistrzostw Świata 2010. Również w klasyfikacji rekordzistów gier Jarmołenko jest na wysokiej pozycji, bo na 3, mając 5 meczów mniej od drugiego Szewczenki. Jarmołenko strzelił Polsce dwie bramki. Obie w 2013 w spotkaniach eliminacji Mistrzostw Świata 2014. Ostatnią bramkę na obecną chwilę zdobył 12 października 2021 roku. We Lwowie Ukraina zremisowała 1-1, a 16 listopada rozegrał swoje 106 spotkanie dla ukraińskiej reprezentacji.

Obecny zawodnik Cracovii Jewhen Konoplanka zajmuje 3 miejsce w klasyfikacji strzelców Reprezentacji Ukrainy. Jego wynik jest jednak o wiele słabszy od prowadzących Szewczenki i Jarmołenki. Konoplanka Po raz pierwszy w drużynie narodowej zagrał 25 maja 2010 roku. W Charkowie Ukraina rozbiła Litwę 4-0. Cztery dni później zdobył swoją pierwszą bramkę. We Lwowie Ukraina wygrała z Rumunią 3-2. Także we Lwowie zdobył swoją ostatnią bramkę, oraz rozegrał swój ostatni mecz dla Ukrainy. Ostatniego gola strzelił 7 czerwca 2019 roku. Ukraina pokonała Serbię 5-0. 3 września 2020 roku rozegrał 54 minuty w spotkaniu Ukraina — Szwajcaria (2-1).

Przez około dwa lata od 1998 do roku 2000 liderem tego zestawienia był Serhij Rebrow, a więc najmłodszy zawodnik, który zadebiutował w Reprezentacji Ukrainy (stan na maj 2022). W dniu debiutu miał 18 lat i 24 dni. 27 czerwca 1992 roku w Piscataway Ukraina zremisowała z USA 0-0. Rebrow wszedł na boisko w 76 minucie. Pierwszą bramkę zdobył dopiero 4 lata później w swoim 7 meczu reprezentacyjnym. Ukraina grała z Irlandią Północną w Belfaście. Rebrow wszedł na II połowę, a w 79 minucie zdobył jedyną bramkę w spotkaniu. Wystąpił na Mundialu 2006 w Niemczech i rozegrał 4 spotkania. W fazie grupowej przeciwko Arabii Saudyjskiej zdobył bramkę po strzale z około 30 metrów. Ukraina wygrała 4-0. Był to jego ostatni gol w reprezentacji. Po Mistrzostwach Świata 2006 zagrał jeszcze jeden mecz. 6 września 2006 w Kijowie Ukraina wygrała 3-2. Rebrow zszedł z boiska w 56 minucie.

Obecnie pierwszą piątkę najlepszych strzelców Reprezentacji Ukrainy zamyka Ołeh Husiew. Po raz pierwszy dla Ukrainy zagrał 20 sierpnia 2003 roku. W przegranym meczu 0-2 z Rumunią w Doniecku pojawił się na boisku w 46 minucie. Dopiero w 13 występie reprezentacyjnym strzelił swoją debiutancką bramkę. Ukraina wygrała z Turcją 3-0 w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2006. W marcu 2013 zdobył gola w meczu przeciwko Polsce. Uczestniczył na Mundialu 2006 i Euro 2012. Po raz 98 i ostatni w barwach narodowych zagrał 24 marca 2016 roku w meczu towarzyskim przeciwko Cyprowi (1-0 dla Ukrainy).

5. Rusłan Rotań 2003-2018 100 8

Rekordzistą gier Reprezentacji Ukrainy jest piłkarz, o którym Ukraińcy najchętniej by teraz zapomnieli i wymazali z historii na zawsze. Trzy miesiące temu ten opis rozpocząłby się od innych słów. Jednak po agresji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku Anatolij Tymoszczuk, który w latach 2000-2016 rozegrał w barwach Ukrainy rekordowe 144 mecze i zdobył 4 bramki, stał się symbolem zdrady. Po wybuchu wojny nadal pracuje w  Zenicie Sankt Petersburg i ani razu nie potępił rosyjskiej agresji. Ukraiński Związek Piłki Nożnej odebrał mu wszelkie wyróżnienia i tytuły, oraz licencje,  a także nałożył zakaz pracy w piłce nożnej na terenie Ukrainy. Tymoszczuk w barwach ukraińskiej reprezentacji zadebiutował 26 kwietnia 2000 roku. Ukraina wygrała wtedy z Bułgarią 1-0  w meczu towarzyskim rozegranym w Sofii. Po raz 144 i ostatni zagrał 21 czerwca 2016 roku w Marsylii w meczu fazy grupowej Mistrzostw Europy. Ukraina przegrała 0-1 z Polską.

Drugie i trzecie miejsce zajmują Szewczenko i Jarmołenko. Odpowiednio mają 111 i 106 meczów reprezentacyjnych na koncie. To również najlepsi strzelcy w tym zestawieniu. Więcej o tych zawodnikach w opisie najlepszych strzelców. Na 4 pozycji z 101 występami jest bramkarz Andrij Piatow. Po raz pierwszy ukraińskiej bramki bronił 22 sierpnia 2007 roku w spotkaniu towarzyskim przeciwko Uzbekistanowi. Było 2-1 dla Ukrainy. Wcześniej był bramkarzem rezerwowym i uczestniczył w tej roli na Mistrzostwach Świata 2006. Na Europ 2012 był już bramkarzem nr 1. 9 października 2021 roku wystąpił po raz 100 w drużynie narodowej. W Helsinkach Ukraina wygrała 2-1 z Finlandią w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2022. Trzy dni później zagrał po raz 101. We Lwowie Ukraina zremisowała 1-1 z Bośnią i Hercegowiną.

Grupę zawodników z liczbą 100 występów w Reprezentacji Ukrainy zamyka Rusłan Rotań Mając 21 lat 3 miesiące i 14 dni zadebiutował w narodowym zespole. 12 lutego Ukraina zremisowała z Turcją w Izmirze 0-0. 8 września 2004 roku strzelił bramkę debiutancką, a Ukraina pokonała Kazachstan 2-1 w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2006. Wszedł wtedy na boisko w 67 minucie, a na listę strzelców wpisał się w pierwszej minucie doliczonego czasu gry, ustalając wynik spotkania. 9 października 2016 roku Ukraina pokonała w Krakowie Kosowo 3-0 w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2018. jedną z bramek zdobył Rotań. Po raz 100 i ostatni w Reprezentacji Ukrainy zagrał 27 marca 2018 roku. W Liège Ukraina wygrała z Japonią 2-1.Rotań wszedł na boisko w 80 minucie.