Tabela wszech czasów ME kobiet (eliminacje i finały) 1984-2016

Dzisiaj przypada Dzień Kobiet więc coś dla fanów żeńskiego futbolu, tabela eliminacji i finałów Mistrzostw Europy od eliminacji w 1984 roku do eliminacji w 2016 roku (finały odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Holandii).

W 1969 i 1979 roku odbyły się na boiskach we Włoszech dwie pierwsze edycje Mistrzostw Europy (ale uznane za nieoficjalne), w których wygrywały odpowiednio Włochy i Dania. W 1982 roku ruszyły eliminacje do pierwszego oficjalnego turnieju EURO w 1984 roku (do 1991 roku nosiły nazwę Europejskich rozgrywek dla drużyn kobiecych). Premierowy mecz eliminacyjny rozegrano 18 sierpnia w fińskiej Vammali, gdzie gospodynie przegrały ze Szwedkami 0-6. Ekipa Trzech Koron” to zwycięzca pierwszej edycji finałów w finałowym dwumeczu dopiero po rzutach karnych pokonały drużynę Anglii (wygrana 1-0 w Goeteborgu i porażka 0-1 w Luton). Kolejne cztery edycje przyniosły po dwa mistrzostwa ekipom Norwegii i Niemiec. Od 1995 roku trwa absolutna dominacja Niemek, które w tym czasie sześć razy z rzędu (!!!) wygrywały turnieje EURO.

Występy polskiej reprezentacji

Polki debiutowały w eliminacjach do czwartego turnieju finałowego rozgrywanego w 1991 roku, gdzie w grupie rywalizowały z Francuzkami i Szwedkami. Pierwszym przeciwnikiem naszej reprezentacji była 15 października 1989 roku ekipa „Trójkolorowych” na boisku w Knurowie nasze panie nie miały szans i przegrały 1-3.

Oto dokumentacja z pierwszego meczu Polek w eliminacjach ME.

15.10.1989 (niedziela) – Knurów, stadion Górnika, godzina 11:00
POLSKA-FRANCJA 1:3 (0:2)
0:1 Martin 19, 0:2 Francoise Jezequel 36, 0:3 Bernadette Constantin 49, 1:3 Maria Makowska 58 (karny)
Sędzia: Robert Matusik (Czechosłowacja)
Widzów: 5 000

POLSKA:
Teresa Puk (Pafawag Wrocław) – Ewa Olender (Piastunki Gliwice), Zofia Wojtas (Czarni Sosnowiec), Małgorzata Karpińska (Puma Zabrze), Urszula Łapacz (Czarni Sosnowiec) – Luiza Pendyk (Czarni Sosnowiec), Marzena Jamrozy (Czarni Sosnowiec), Mariola Kałuża (Pafawag Wrocław) – Marta Otrębska (Czarni Sosnowiec), Urszula Błaszczyk (Kolejarz Łódź), Maria Makowska (Pafawag Wrocław).
W 35 minucie za Błaszczyk weszła Małgorzata Gospodarczyk (Zagłębianka Dąbrowa Górnicza).
W 46 minucie za Kałuże weszła Mariola Kacprzak (Stilon Gorzów Wielkopolski)
Trener: Józef Kopeć.

Polki przegrały wszystkie mecze w grupie i zajęły ostatnie mecze. Także w pozostałych edycjach nasze panie nie przeszły eliminacji. Poniżej ich dorobek:

ROKMIEJSCE/LICZBA DRUŻYN W GRUPIEZRPBILANS BRAMEK
19913/30042:11
19933/30043:12
19954/40152:15
19972/430322:9
20012/432116:11
20055/50267:36
20094/521511:20
20133/652317:11
20173/531410:16

Tabela wszech czasów

REPREZENTACJASTARTYMZRPBR+BR-PKT
NIEMCY121239719744151310
NORWEGIA1212385191934993274
SZWECJA1210773161829873235
WŁOCHY12123702429257121234
DANIA12112691825285106225
ANGLIA12103611824250103201
FRANCJA129959192122094196
ROSJA87840162215290136
BELGIA1288381931150140133
HOLANDIA128436192912586127
HISZPANIA1192342137193131123
CZECHY/CSRS1078361527149123123
ISLANDIA979361033169120118
SZKOCJA107234533162129107
RUMUNIA865311420145118107
FINLANDIA1287282138106146105
SZWAJCARIA1284291540122180102
IRLANDIA11723083411512498
UKRAINA76129824978595
WĘGRY117823134212816782
AUSTRIA64423615936475
BIAŁORUŚ64421419838567
SŁOWACJA753203308911263
POLSKA960169359014157
PORTUGALIA860146406414848
GRECJA852119326012942
CHORWACJA747125305712941
WALIA647116305311339
SERBIA/JUGOSŁAWIA745123305612539
BOŚNIA I HERCEGOWINA5359323359630
IZRAEL54185284011929
SŁOWENIA43281234112825
IRLANDIA PÓŁNOCNA64574344114225
BUŁGARIA74173313011724
KAZACHSTAN42754181310319
TURCJA53353253211518
WYSPY OWCZE4175012253615
LITWA413256103411
MALTA4173212145811
LUKSEMBURG39315132410
GRUZJA3173113135610
MACEDONIA3242319161169
ARMENIA320231561009
ŁOTWA41321108347
MOŁDAWIA1112096346
ESTONIA6391137191844
AZERBEJDŻAN13102493
ANDORA130033200
ALBANIA180083310
CZARNOGÓRA180082510

liga europy liga europy liga europy  liga europy liga europy liga europy  liga europy liga europy liga europy  liga europy liga euro

MARIUSZ CHODAŁA

Zachęcamy do polubienia nas na FACEBOOKU, a także obserwacji na TWITTERZE , INSTAGRAMIE i YOUTUBE

Mariusz Chodała
O Mariusz Chodała 129 artykułów
miłośnik angielskiego futbolu,statystyk oraz europejskich pucharów,kibic ŁKS-u Łódź i Liverpool FC,w wolnych chwilach słuchacz różnej muzyki