Tabela wszech czasów: Baraże o II (dziś I) ligę polską

Do tej pory nasz cykl tabel wszech czasów skupiał się na najlepszych ligach całej europy i świata. Tym razem postanowiliśmy pobawić się przyjętą do tej pory konwencją i przyjrzeliśmy się barażom o awans do drugiego poziomu rozgrywek ligowych w Polsce. Na tej podstawie stworzyliśmy poniższą tabelę wszech czasów.

KLUB STARTY AWANSE ODPADNIĘCIA Z R P BR+ BR- PKT
Hutnik Kraków 4 2 2 27 5 7 103 47 59
Górnik Wałbrzych 5 3 2 23 9 7 75 28 55
Star Starachowice 5 0 5 24 5 12 88 60 53
Włókniarz Pabianice 8 0 8 19 14 18 94 66 52
Olimpia Poznań 7 3 4 21 8 19 89 73 52
Warmia Olsztyn 6 2 4 22 7 17 88 76 51
Arka Gdynia 3 2 1 21 4 6 81 26 46
Polonia Warszawa 5 2 3 18 5 11 67 45 41
Lublinianka Lublin 5 2 3 15 11 14 66 48 41
Czarni Szczecin 5 0 5 16 8 24 66 92 40
Czarni Żagań 5 0 5 18 3 15 57 55 39
Motor Lublin 3 1 2 17 4 6 61 22 38
Bałtyk Gdynia 3 1 2 15 7 6 53 26 37
Mazur Ełk 5 0 5 15 4 23 46 77 34
Warta Poznań 4 1 3 14 5 9 51 33 33
Start Łódź 4 1 3 13 5 8 49 29 31
Raków Częstochowa 4 1 3 14 3 7 49 41 31
Bielawianka Bielawa 2 0 2 9 9 6 47 32 27
Górnik Radlin 3 0 3 11 5 6 31 22 27
Flota Gdynia 3 0 3 11 5 10 44 47 27
Polonia Bydgoszcz 2 2 0 12 2 2 36 14 26
Karpaty (Włókniarz, Legia) Krosno 3 1 2 9 6 7 34 24 24
Szombierki Bytom 2 1 1 11 1 6 42 21 23
Polonia (Stal) Gdańsk 3 2 1 9 5 2 34 16 23
Arkonia (Gwardia) Szczecin 3 2 1 9 5 6 38 23 23
Unia Racibórz 3 1 2 10 3 5 38 23 23
Unia Tarnów 4 2 2 10 3 9 36 34 23
Włókniarz Łódź 3 0 3 10 3 13 34 38 23
Victoria Jaworzno 2 1 1 9 3 4 44 21 21
Resovia 4 0 4 7 7 10 32 47 21
Wyzwolenie Chorzów 2 0 2 10 0 6 34 23 20
Slavia Ruda Śląska 1 1 0 9 2 3 25 14 20
Wawel Wirek 2 1 1 7 5 3 25 17 19
Lech Poznań 1 1 0 8 2 1 29 12 18
Lechia (Zastal) Zielona Góra 3 0 3 8 2 10 29 26 18
CKS Czeladź 2 0 2 7 4 6 28 30 18
Stal Stalowa Wola 4 0 4 6 6 18 49 72 18
Stilon Gorzów Wielkopolski 4 1 3 6 6 16 39 70 18
Dąb Katowice 2 1 1 6 5 3 29 19 17
KS Nysa 3 0 3 4 9 11 38 64 17
Górnik Świętochłowice 1 0 1 8 0 2 21 8 16
Urania Ruda Śląska (wcz.Kochłowice) 1 1 0 7 2 1 19 6 16
Górnik (Zagłębie) Konin 2 0 2 6 4 10 27 41 16
Rapid-Orzeł Wełnowiec 1 1 0 7 1 0 34 9 15
Olimpia Elbląg 2 1 1 7 1 2 25 9 15
Lotnik Wrocław 1 1 0 7 1 2 21 11 15
Łużyce (Spójnia,Sparta) Lubań 2 1 1 7 1 5 26 20 15
Stal Kraśnik 2 0 2 6 3 11 25 35 15
Broń (Stal) Radom 3 1 2 6 3 9 27 41 15
Pomorzanin Toruń 5 0 5 6 3 21 32 59 15
Zawisza Bydgoszcz 1 1 0 7 0 1 31 4 14
Marymont (Spójnia) Warszawa 2 1 1 6 2 3 20 11 14
Warszawianka 2 0 2 6 2 8 33 29 14
AKS Chorzów 1 0 1 5 4 5 19 21 14
Jagiellonia Białystok 2 1 1 6 1 3 17 10 13
Piast Nowa Ruda 2 1 1 6 1 5 21 20 13
Gryf Słupsk 3 0 3 6 1 11 16 30 13
Pogoń Szczecin 1 1 0 6 0 0 37 2 12
Walter Rzeszów 1 1 0 6 0 0 15 5 12
Lechia Szczecinek 3 0 3 4 4 16 29 58 12
Garbarnia Kraków 1 1 0 5 1 0 16 3 11
Małapanew Ozimek 1 1 0 5 1 0 19 7 11
Górnik Zabrze 1 1 0 5 1 2 18 7 11
Gwardia (GWKS) Rzeszów 1 0 1 5 1 2 12 5 11
Lotnik Warszawa 2 0 2 5 1 4 17 12 11
Górnik Jaworzno 1 0 1 5 1 4 19 17 11
Stal Brzeg 2 0 2 4 3 3 12 12 11
Czarni Radom 1 0 1 4 3 3 15 16 11
Ślęza (Ogniwo) Wrocław 2 1 1 3 5 6 14 23 11
Dąb Dębno 1 1 0 5 0 1 13 8 10
Skra Warszawa 1 0 1 4 2 4 11 8 10
Górnik Wojkowice 1 0 1 4 2 4 16 17 10
Bzura Chodaków 2 1 1 4 2 5 17 19 10
Czarni Słupsk 2 0 2 5 0 9 16 32 10
Stal Mielec 1 1 0 3 3 1 14 7 9
Korona Kielce 1 1 0 4 1 1 9 4 9
Zagłębie Lubin 1 1 0 4 1 1 8 5 9
Wisła Tczew 1 0 1 4 1 1 6 4 9
Okęcie Warszawa 1 0 1 3 3 4 15 16 9
Victoria Wałbrzych 1 0 1 3 3 4 15 19 9
Włocłavia (Stal) Włocławek 1 0 1 4 0 4 12 7 8
GKS 1962 Jastrzębie 1 0 1 4 0 2 9 4 8
Polonia 1912 (Kolejarz) Leszno 1 1 0 4 0 2 8 3 8
Wawel Kraków 1 0 1 3 2 5 12 9 8
Górnik Mikulczyce 1 0 1 4 0 2 8 11 8
Skra Częstochowa 2 0 2 3 2 5 12 16 8
Radomiak Radom 2 1 1 4 0 6 12 16 8
Avia Świdnik 1 0 1 4 0 6 13 19 8
Orzeł Międzyrzecz 1 0 1 3 2 5 14 29 8
Gwardia Olsztyn 2 0 2 2 4 10 12 33 8
Beskid (Włókniarz) Andrychów 2 0 2 2 4 8 12 32 8
Gwardia Koszalin 2 0 2 3 2 13 17 71 8
Śląsk Wrocław 1 1 0 3 1 0 9 2 7
PKS Odra Wrocław 1 0 1 3 1 2 14 8 7
Pafawag Wrocław 1 0 1 3 1 2 13 9 7
Siarka Tarnobrzeg 1 1 0 3 1 0 6 2 7
Concordia Piotrków Trybunalski 1 1 0 3 1 2 11 8 7
Stal (Stocznia) Szczecin 1 1 0 2 2 0 6 2 6
Moto Jelcz Oława 1 1 0 2 2 0 4 2 6
BBTS Bielsko-Biała 1 0 1 3 0 3 8 7 6
Siemianowiczanka Siemianowice Śl. 1 0 1 3 0 3 10 10 6
Goplania Inowrocław 1 0 1 3 0 3 8 8 6
Wigry Suwałki 1 0 1 3 0 3 6 8 6
BKS (Budowlani) Bydgoszcz 1 0 1 2 2 2 6 8 6
Naprzód Lipiny 1 1 0 3 0 3 9 12 6
Gryf Toruń 1 0 1 2 2 4 9 12 6
KKS (Włókniarz) Kalisz 1 0 1 2 2 2 8 11 6
Warta Gorzów Wielkopolski 1 0 1 3 0 3 8 15 6
Victoria Częstochowa 1 0 1 3 0 3 7 14 6
Unia Oświęcim 2 0 2 1 4 5 11 23 6
Kujawiak Włocławek 2 0 2 2 2 8 9 32 6
Wisła Płock 1 0 1 2 1 3 9 7 5
Chrobry Głogów 1 0 1 1 3 0 5 3 5
Stal Rzeszów 1 1 0 2 1 1 5 4 5
Podlesianka Katowice 1 0 1 2 1 3 9 11 5
Prokocim (Kolejarz) Kraków 1 0 1 2 1 3 10 13 5
Gwardia Szczytno 1 0 1 2 1 3 7 11 5
Warta Zawiercie 1 0 1 2 1 5 15 22 5
Wisłoka Dębica 1 0 1 2 1 5 12 20 5
Polonia Poznań 2 0 2 2 1 9 18 38 5
Błękitni Kielce 1 0 1 2 0 2 11 6 4
Walka Makoszowy 1 0 1 1 2 1 4 2 4
Cracovia 1 0 1 1 2 3 7 9 4
Sparta Szamotuły 1 0 1 2 0 4 11 14 4
Ruch Radzionków 1 0 1 1 2 3 8 14 4
Gedania Gdańsk 1 0 1 2 0 4 7 15 4
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1 0 1 2 0 6 10 23 4
Wiarus Szczecin 1 0 1 2 0 6 9 26 4
Pogoń Prudnik 2 0 2 1 2 9 6 24 4
ŁKS 1926 Łomża 1 0 1 1 2 7 11 33 4
Hetman (Gwardia) Białystok 3 0 3 2 0 8 7 30 4
Piast Gliwice 1 1 0 1 1 2 6 8 3
KKS Kluczbork 1 0 1 1 1 4 7 11 3
Concordia (Górnik) Knurów 1 0 1 1 1 4 3 8 3
Granat Skarżysko-Kamienna 1 0 1 1 1 4 4 16 3
Polonia Nysa 1 0 1 1 1 6 8 24 3
Pogoń Barlinek 1 0 1 1 1 6 4 23 3
Górnik Sosnowiec 1 0 1 1 1 6 15 35 3
Włókniarz Białystok 1 0 1 1 1 8 5 31 3
Calisia (Gwardia,Start) Kalisz 2 0 2 0 2 4 1 5 2
KS (Włókniarz) Chełmek 1 1 0 1 0 3 1 6 2
Zatoka Braniewo 1 0 1 1 0 3 4 13 2
RKS Błonie 1 0 1 0 2 4 4 13 2
Unia Lublin 1 0 1 1 0 5 6 20 2
Granica Kętrzyn 1 0 1 1 0 7 6 34 2
Słowian Katowice 1 0 1 0 1 1 2 3 1
Chemik (Zachem) Bydgoszcz 1 0 1 0 1 3 1 7 1
AZS-AWF Warszawa 1 0 1 0 1 5 6 12 1
Stal Nysa 1 0 1 0 1 3 3 11 1
Pogoń Siedlce 1 0 1 0 1 5 1 11 1
Wisła Puławy 1 0 1 0 0 4 0 7 0
Śniardwy Orzysz 1 0 1 0 0 4 1 11 0
Darzbór Szczecinek 1 0 1 0 0 6 6 18 0
Huragan Morąg 1 0 1 0 0 4 4 18 0
Stal Zawadzkie 1 0 1 0 0 6 1 22 0

Baraże między klubami III ligi, rozgrywano w sezonach 1953 – 1965/66 oraz 1973/74 – 1975/76

UWAGI:

  • 1953 – po rozwiązaniu GWKS Rzeszów, awansowało trzecie Ogniwo Wrocław, a także drugi Górnik Zabrze
  • 1956 – po reorganizacji rozgrywek, wszyscy uczestniczy barażów awansowali do II ligi (de facto, baraże były nie potrzebnie rozgrywane)
  • 1960 – grupę lubelską wygrała Unia,ale jesienią 1960 roku,doszło do fuzji z Lublinianką (druga w lubelskie grupie III ligi) i ta druga przystąpiła do barażu
  • 1962/63 – awans po barażach do II ligi uzyskał Rapid-Orzeł Wełnowiec i pod taką występował w rundzie jesiennej sezonu 1963/64 na zapleczu I ligi, w rundzie wiosennej już jako GKS Katowice
  • 1975/76 – Stal Brzeg została zdyskwalifikowana przez PZPN (w czasie eliminacji o awans do II ligi w drużynie występował nieuprawniony zawodnik), do II ligi awansowała Unia Tarnów.
  • 1975/76 – Zagłębie Konin, Stilon Gorzów Wielkopolski i RKS Błonie zostają karnie zdegradowane do klasy wojewódzkiej (IV ligi) za korupcję (za udział w tzw. „aferze konińskiej”), do II ligi
    awansowała Concordia Piotrków Trybunalski.

BARAŻE MIĘDZY KLUBAMI II I III LIGI

1972/73  – Po zakończeniu sezonu II ligi i ligi międzywojewódzkiej rozegrano mecze barażowe o 4 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 1973/74 między zespołami z miejsc 13–16 II ligi i 4. drużynami grup ligi międzywojewódzkiej (w grupie zachodniej nie dopuszczono do baraży 4. zespołu – Górnika Radlin

  • RKS Ursus (III) – Sparta Zabrze 0:0 i 3:0
  • Arkonia Szczecin (III) – Górnik Wałbrzych (II) 1:0 i 2:0
  • AKS Niwka (II) – Górnik Wojkowice (III) 2:1 i 5:1
  • Urania Ruda Śląska (II) – Moto Jelcz Oława (III) 1:0 i 3:4

Zwycięzcy pierwszej fazy zapewnili sobie miejsca w II lidze, zaś przegrani zmierzyli się ze sobą o pozostałe dwa miejsca.

  • Sparta Zabrze – Górnik Wałbrzych 3:0 i 0:1
  • Górnik Wojkowice – Moto Jelcz Oława 6:0 i 0:1

1986/87 –  Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o cztery miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 1987/88 między zespołami z miejsc 11–14 w obu grupach II ligi

  • Urania Ruda Śląska – Chrobry Głogów 2:0 i 1:2
  • Dozamet Nowa Sól – Gwardia Warszawa 0:2 i 1:2
  • Hutnik Warszawa – Avia Świdnik 0:1 i 1:2
  • Korona Kielce – Broń Radom 2:2 i 1:1

1987/88  – Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o cztery miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 1988/89 między zespołami z miejsc 11–14 w obu grupach II ligi

  • Stal Stocznia Szczecin – Gwardia Warszawa 1:3 i 1:1
  • Odra Opole – Ślęza Wrocław 0:1 i 0:2
  • Broń Radom – Włókniarz Pabianice 1:0 i 0:0
  • GKS Bełchatów – Błękitni Kielce 2:0 i 0:2 karne 4:3

1988/89 – Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o 8 miejsc w II lidze w sezonie 1989/90 między zespołami z miejsc 7–10 w obu grupach II ligi a mistrzami grup III ligi

  • Piast Nowa Ruda (II liga) – Stal Stocznia Szczecin (III) 2:2 i 1:1
  • Odra Wodzisław Śląski (II) – Elana Toruń (III) 2:0 i 2:1
  • Bug Wyszków (III) – Stilon Gorzów Wielkopolski (II) 0:0 i 2:6
  • Bałtyk Gdynia (II) – Garbarnia Kraków (III) 1:0 i 0:0
  • Resovia (II) – GKS Tychy (III) 3:2 i 1:0
  • Górnik Knurów (II) – Miedź Legnica (III) 1:2 i 1:0
  • GKS Bełchatów (II) – Siarka Tarnobrzeg (III) 1:1 i 1:2
  • Lechia Gdańsk (II) – Włókniarz Pabianice (III) 4:1 i 0:1

Zwycięzcy zagrali w II lidze w sezonie 1989/90

1990/91 – Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o 6 miejsc w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 1991/92 między zespołami z miejsc 17–20 II ligi oraz 8 drużynami III ligi

  • Korona Kielce (III) – Ostrovia Ostrów Wielkopolski (II) 3:0 i 1:2
  • Hutnik Warszawa (II) – Gwardia Warszawa (III) 1:2 i 1:1
  • Ursus Warszawa (III) – Olimpia Elbląg (II) 1:0 i 0:2
  • Wisła Płock (II) – Błękitni Stargard Szczeciński (II) 2:0 i 0:1
  • Cracovia (II) – Radomiak Radom (III) 1:1 i 2:0
  • GKS Jastrzębie (III) – Moto Jelcz Oława (II) 0:0 i 0:2

Zwycięzcy zagrali w II lidze w sezonie 1991/92

1991/92 – Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o miejsce w drugiej klasie rozgrywkowej sezonie 1992/93 między mistrzami grupy I i grupy II  Gwardią Koszalin i Sokołem Pniewy

  • Gwardia Koszalin – Sokół Pniewy 2:2 i 0:0, awans Sokoła

1994/95 – Po zakończeniu sezonu rozegrano mecz barażowy o miejsce w drugiej klasie rozgrywkowej, zwolnione w wyniku połączenia się FC Piaseczno z Polonią Warszawa. W pojedynku na stadionie Hutnika Warszawa zmierzyli się 15. drużyna grupy – Radomiak Radom – i wicemistrz grupy warszawskiej III ligi – Jeziorak Iława

  • Radomiak Radom – Jeziorak Iława 1:5

2003/04 – Po zakończeniu sezonu II i III ligi rozegrano dwumecze barażowe o 4 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 2004/05 między zespołami z miejsc 11–14 II ligi i wicemistrzami grup III ligi:

  • Stal Rzeszów (III) – Ruch Chorzów (II) 1:1 i 0:2
  • Unia Janikowo (III) – Ceramika Opoczno (II) 0:0 i 0:2
  • Śląsk Wrocław (III) – Arka Gdynia (II) 0:0 i 1:2
  • Radomiak Radom (III) – Tłoki Gorzyce (II) 3:1 i 1:2

2004/05 – Po zakończeniu sezonu II i III ligi rozegrano dwumecze barażowe o 4 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 2005/06 między zespołami z miejsc 13–16 II ligi i wicemistrzami grup III ligi:

  • Unia Janikowo (III) – Piast Gliwice (II) 2:1 i 0:1
  • Znicz Pruszków (III) – Ruch Chorzów (II) 2:4 i 2:0
  • Polonia Bytom (III) – Szczakowianka Jaworzno (II) 1:0 i 1:2
  • Tłoki Gorzyce (III) – Radomiak Radom (II) 0:0 i 0:3

2005/06 – Po zakończeniu sezonu II i III ligi rozegrano dwumecze barażowe o 4 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 2006/07 między zespołami z miejsc 13–16 II ligi i wicemistrzami grup III ligi:

  • Stal Stalowa Wola (III) – HEKO Czermno (II) 1:0 i 1:2
  • Pelikan Łowicz (III) – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 i 2:5
  • Odra Opole (III) – Radomiak Radom (II) 1:1 i 1:1 karne 4:2
  • Unia Janikowo (III) – Polonia Bytom (II) 0:0 i 0:1

2006/07  – Po zakończeniu sezonu II i III ligi rozegrano dwumecze barażowe o 4 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 2007/08 między zespołami z miejsc 14–16 II ligi i wicemistrzami grup III ligi

  • Pelikan Łowicz (III) – Kmita Zabierzów (II) 2:0 i 2:3
  • Kolejarz Stróże (III) – Stal Stalowa Wola (II) 2:0 i 0:4
  • Warta Poznań (III) – Unia Janikowo (II) 1:1 i 2:2

Miejsca na drugim poziomie ligowym nie utrzymała Unia Janikowo; swój dwumecz przegrał również Kmita, jednak w związku z brakiem licencji na grę w II lidze dla Pogoni Szczecin (spadkowicz z I ligi) pozostała na drugim poziomie rozgrywkowym. Ponadto 11. miejsce, obligujące pierwotnie do gry w barażach o utrzymanie w II lidze zajął KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – decyzją PZPN dolosowana do niego drużyna z III ligi – GKS Katowice (wicemistrz III ligi grupy III) – uzyskała awans bez gry

Od sezonu 2008/09 zmiana nazewnictwa lig: dawna II to obecnie I, a dawna III to obecnie II liga

2014/15: Pogoń Siedlce (I) – Raków Częstochowa (II) 1:1 i 2:2
2016/17: Bytovia Bytów (I) – Radomiak Radom (II) 4:0 i 2:0
2017/18: Garbarnia Kraków (II) – Pogoń Siedlce (I) 1:1 i 2:1


MARIUSZ CHODAŁA

Zachęcamy do polubienia nas na FACEBOOKU, a także obserwacji na TWITTERZE , INSTAGRAMIE i YOUTUBE

Mariusz Chodała
O Mariusz Chodała 176 artykułów
miłośnik angielskiego futbolu,statystyk oraz europejskich pucharów,kibic ŁKS-u Łódź i Liverpool FC,w wolnych chwilach słuchacz różnej muzyki