Obecnie na rynku książek sportowych roi się od nowych publikacji. Jest w czym wybierać, niezależnie od tego, które dyscypliny darzy się największą sympatią. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak czasem brakuje publikacji na tematy niszowe. Na szczęście są ludzie, którzy piszą o mniej medialnej stronie sportu, biorąc na tapet historie spoza głównego nurtu.
Przykładem takiego pisarstwa jest wydana w 2020 roku przez WBX Studio Graficzne, Drukarnia – Wydawnictwo książka „Resovia boks. Działalność sekcji bokserskiej Resovii w latach 1935-1939”. Napisali ją bracia Marcin i Maciej Gancarzowie, autorzy profilu Muzeum Resovii na Facebooku, gdzie można przeczytać ciekawostki na temat rzeszowskiego klubu, a także znaleźć unikalne zdjęcia i archiwalne nagrania, nawet sprzed wielu lat.
Resovia jest klubem, w którym funkcjonowało wiele sekcji. Obecnie klub najbardziej znany jest z siatkówki – w ostatnich latach Asseco Resovia należy do krajowej czołówki. Piłkarska Apklan Resovia występuje zaś na zapleczu Ekstraklasy i w futbolowym środowisku również bywa o niej głośno.
Niedawno rozpoczęło się odbudowywanie koszykarskiej potęgi klubu. W latach 70. Resovia zdobywała medale mistrzostw Polski w tej dyscyplinie. Wielkie sukcesy Resoviacy odnosili też m.in. w łucznictwie i lekkoatletyce.
W klubie, przez dłuższy lub krótszy czas, uprawiano też m.in. szachy, brydż, hokej, piłkę ręczną, kolarstwo, żużel, narciarstwo czy boks. I właśnie tę ostatnią sekcję opisują autorzy recenzowanej przez nas książki. Trzeba zaznaczyć, że skupiają się na latach 1935-1939, a więc przedstawiają historię rzeszowskiego pięściarstwa przed wybuchem II wojny światowej.
Marcin i Maciej już na początku piszą, że boks w Resovii jest sekcją po latach nieco zapomnianą, lecz zaznaczają, że w przeszłości walki na pięści budziły w mieście duże emocje i cieszyły się wielką popularnością.
Pierwszy rozdział publikacji poświęcony jest początkom pięściarstwa w Polsce oraz Janowi Baranowi-Bilewskiemu – postaci bardzo zasłużonej dla polskiego sportu. Kolejna część książki opisuje z kolei początki boksu w okręgu lwowskim, zaś w następnej czytamy o tym, jak rodził się boks w Rzeszowie.
Pięć kolejnych rozdziałów to opisy poszczególnych sezonów działalności bokserskiej sekcji Resovii – począwszy od sezonu 1935/1936, skończywszy na sezonie 1939/1940, który nie został dokończony z powodu wybuchu II wojny światowej.
Opowieść jest bardzo szczegółowa. Autorzy opisują każdy ligowy mecz, podając wyniki każdej walki, a nawet nazwiska sędziów. Przedstawiają także ówczesny regulamin rozgrywek oraz kontekst historyczny i społeczny. Można więc z kronikarskimi szczegółami prześledzić rezultaty odnoszone przez pięściarzy Resovii.
Ostatni rozdział prezentuje historię Wiktora Emanuela Janoszka – kolejnej ważnej postaci dla polskiego sportu, zasłużonego żołnierza. A skoro nasz portal zajmuje się przede wszystkim futbolem, można w tym miejscu wspomnieć, że Janoszek sprowadził do Resovii Tadeusza Hogendorfa – jednego z najlepszych piłkarzy w dziejach klubu. Właśnie m.in. takie ciekawostki możemy znaleźć w książce braci Gancarzów.
Oprócz wielu informacji, faktów i wyników publikacja zawiera też ogromną liczbę unikalnych, archiwalnych zdjęć. Fotografie przedstawiają sportowców Resovii i innych drużyn działających przed wojną, postaci mających duży wpływ na rozwój polskiego sportu, a także ówczesne budynki, medale z tamtych czasów czy ważne dokumenty.
Każda informacja podana w książce poparta jest przypisem. Nie brakuje również tabel, które prezentują klasyfikacje rozgrywek ligowych. Na końcu pozycji znajdziemy listę wszystkich meczów rozegranych przez pięściarzy Resovii w latach 1935-1939, bogatą bibliografię, z której podczas pacy nad książką korzystali autorzy oraz indeks nazwisk, który jest bardzo przydatny, gdyż na kartach publikacji pojawia się wiele postaci.
Dużą zaletą książki jest także sposób, w jaki została wydana. Pozycja liczy nieco ponad sto stron zapisanych na dobrej jakości kredowym papierze. Ma także twardą oprawę. Recenzja tym jednak różni się od rekomendacji, że w tej pierwszej należy też zwrócić uwagę na braki, wady czy niedociągnięcia. W książce braci Gancarzów jest ich mało.
Przede wszystkim można byłoby więcej miejsca poświęcić sprawom pozasportowym. Oczywiście najważniejszy w tej książce jest boks, ale dwudziestolecie międzywojenne jest okresem tak ciekawym i intrygującym, że mam wrażenie, iż jego końcowe lata mogły zostać przedstawione w nieco szerszym ujęciu. Nie jest to jednak poważna wada, gdyż autorzy oddali klimat tamtych czasów, z tym że mogli to zrobić jeszcze dokładniej i umieścić w swoim dziele więcej wątków politycznych, kulturalnych czy społecznych.
NASZA OCENA: 8/10
Pozycja „Resovia boks. Działalność sekcji bokserskiej Resovii w latach 1935-1939” jest dużą dawką wiedzy na temat jednej z najbardziej romantycznych dyscyplin sportu. Zawiera wiele informacji, których z pewnością nie było łatwo zdobyć. Autorzy wykonali więc mrówczą pracę, przeszukując archiwa i docierając do wielu unikalnych materiałów. Mało jest książek, które przybliżają tak niszowe tematy, dlatego tego typu publikacje, jak ta opisana w niniejszej recenzji, po prostu trzeba doceniać.
GRZEGORZ ZIMNY
Nasz partner Sendsport przygotował dla Was zniżki! Książka Resovia boks oraz wiele innych tytułów taniej o co najmniej 10%.