Często my, kibice piłki nożnej, kojarzymy piłkarzy tylko i wyłącznie z tego co potrafią zrobić na boisku. Oczywiście ta optyka jest całkiem w porządku, bo przecież z tego są rozliczani. Jednak w tym tekście chciałbym, abyśmy spojrzeli na piłkarzy z nieco innej, niecodziennej perspektywy, podpatrując inne zdolności. Oto więc futbolowi muzycy!
Wszyscy pamiętamy jak nie tak dawno temu, podczas pobytu Legii Warszawa na Lotnisku Chopina w Warszawie, Steeven Langil zachwycił swoją grą na pianinie. Spotkało się to z szerokim zainteresowaniem mediów, a co za tym idzie – również kibiców. Niewątpliwie reprezentant Martyniki zyskał tym sympatię. Stąd też idea, aby zaprezentować państwu listę zawodników, którym perkusja, gitara czy inny instrument nie jest obcy. Zapraszamy!
Wojciech Szczęsny
Zacznijmy od reprezentanta Polski, Wojtka Szczęsnego. Piłkarz Romy oprócz tego, że świetnie radzi sobie między słupkami, to od kilku lat rozwija swoje umiejętności gry na pianinie. Za całą przygodą Wojtka z instrumentem ciągnie się historia, gdy po jednym z wygranych meczów z Tottenhamem (odwieczny rywal), nagrał filmik, na którym gra słynną melodię. Kibice Kanonierów często adresują ją do rywala zza miedzy. Warto dodać, że słowa nie są zbyt pieszczotliwe dla Spurs. Prawdziwą próbkę swoich możliwości dał dwa lata temu, gdy z wizytą do Londynu przyjechał kanał Łączy nas piłka z Łukaszem Wiśniowskim, aby nakręcić materiał o naszym bramkarzu.
Marcin Budziński
Kolejny piłkarz, który znalazł się na naszej liście to zawodnik Cracovii, Marcin Budziński. Ukończył szkołę muzyczną, grając na trąbce. Oprócz tego potrafi posługiwać się też fortepianem czy gitarą. W wywiadzie dla sport.pl uchyla rąbka tajemnicy swojej muzycznej twórczości.
Głównie robię [muzykę] filmową do swoich nagrań. Do tego beaty hiphopowe. Kiedyś, jeszcze w Arce Gdynia, nagrywałem rap z tekstami. Ciężko to też określić, sam nie potrafię powiedzieć, jaki to jest gatunek. Do tego też motywacyjna, czasem podchodzi to pod rozrywkową, jazzową. Zastanawiam się, czy to pokazywać szerokiemu gronu. Zazwyczaj puszczam ją bliskim i mówią, żebym poszedł szerzej, ale sam nie wiem, jak to wszystko wypuścić. Może z czasem wrzucę do mediów społecznościowych. Może się otworzę.
Oprócz zdolności stricte muzycznych, posiada umiejętności do: reżyserii, nagrywania czy montażu filmów. Niespełna rok temu na YouTube ukazał się krótki film, który został wyreżyserowany przez Marcina. Występowali w nim piłkarze Pasów.
Pytany przed filmem, który mógł nagrać dla Cracovii, odparł:
Pomysł jest, praktycznie wszystko jest gotowe, tylko muszę powyciągać chłopaków z szatni i namówić, żeby każdy parę godzin dziennie poświęcił. Fajnie by było, gdyby to wyszło, bo wszystko byłoby tak, jak chcę, włącznie z muzyką.
Leighton Baines
Gdy mam chwilę dla siebie, to z chęcią czytam lub relaksuję się przy muzyce. Oczywiście rodzina jest dla mnie najważniejsza, ale to muzyka pozwala mi uciec od życia, które jest dosyć przeładowane piłką.
W takich słowach Leighton Baines w rozmowie z BBC podsumował swój stosunek do muzyki. Niewątpliwie jest to integralna część jego życia, choćby ze względu na to, że nie rozstaje się z nią nawet na zgrupowaniach reprezentacji, jak widać na zdjęciu powyżej. Baines doskonale zna się z ważnymi postaciami brytyjskiej muzyki, włączając w to Milesa Kane’a czy Alexa Turnera, który jest liderem słynnego zespołu Arctic Monkeys.
Slaven Bilić
Zostajemy na Wyspach. Tym razem pod lupę bierzemy chorwackiego trenera West Ham United, Slavena Bilicia. Były obrońca a obecnie menedżer, z powodzeniem liderował zespołowi Rawbau. Był to band, który grał muzykę z pogranicza rocka i metalu. Swoją rockową karierę najbardziej rozwijał w okresie, gdy prowadził pierwszą reprezentację Chorwacji. Należy też odnotować, że Rawbau nagrał specjalną piosenkę, która była hymnem drużyny Bilicia na Euro 2008.
A oto już próbka możliwości zespołu, która stylem może nieco przypominać popularną amerykańską kapelę Foo Fighters:
I jeszcze raz Slaven Bilić w muzycznym wydaniu. Tym razem nieco młodszy:
Tomas Rosicky
We wcześniej przywołanym materiale Łączy nas piłka, Wojtek Szczęsny przyznał, że prawdziwym gitarowym maniakiem jest Tomas Rosicky.
Potrafi grać solówki typu Metallica, ale tak porządnie. My się czasami z niego trochę śmiejemy, że on nie ma życia, bo naprawdę wraca do domu i cały dzień nagrywa w swoim mini studio, a potem nam puszcza.
Zresztą sami zobaczcie jak były playmaker drużyny z The Emirates radził sobie w świątecznym odcinku, wyemitowanym na oficjalnym kanale Arsenalu na YouTube.
Petr Cech
Doświadczony bramkarz Arsenalu, Petr Cech, to podobna półka muzycznego zaawansowania, co jego kolega z reprezentacji Rosicky. Atrybutem Cecha jest perkusja. Petr prowadzi swój własny kanał na YouTube, na którym umieszcza covery znanych, rockowych utworów takich zespołów jak: Foo Fighters, System of a Down czy Coldplay. Filmiki te cieszą się dużą popularnością wśród internautów. Jest moc, Petr!
Alexis Sanchez
Reprezentant Chile, Alexis Sanchez, który także reprezentuje barwy Arsenalu w drużynie Arsene’a Wengera, podobnie jak Wojciech Szczęsny nieźle radzi sobie z grą na pianinie. Swoją grą umila różnego rodzaju eventy organizowane przez klub, czy jak wyżej Rosicky, bierze udział w promocji na social mediach, wykonując krótkie performance. Jak dobry jest Alexis? Przekonajcie się sami!
Nolberto Solano
Naszą gorącą listę zamyka były piłkarz, a obecnie trener, Nolberto Solano, zapewne bliżej znany fanom Premier League. Nolberto to były zawodnik takich klubów jak: Leicester City, Aston Villa czy Newcastle. W wolnych chwilach towarzyszy zespołowi The Geordie Latinos, grając na trąbce. Zespół może pochwalić się graniem muzyki latynoskiej pierwszej wody. Ponadto swoimi występami wspierał różnego rodzaju akcje charytatywne.
Znacie innych zawodników, którym instrumenty muzyczne nie są obce? Podzielcie się z nami w komentarzach!DARIUSZ GOŚCIŃSKI
Zachęcamy do polubienia nas na FACEBOOKU, a także obserwacji na TWITTERZE , INSTAGRAMIE i YOUTUBE.