Kobieca elita w Rzeszowie – awans piłkarek Resovii do Ekstraligi

Czas czytania: 3 m.
5
(7)

25 maja 2024 roku to niezwykle ważna data dla sekcji piłki nożnej kobiet Resovii. Drużyna ze stolicy Podkarpacia wywalczyła bowiem tego dnia awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Stało się to po zwycięstwie 4:1 nad Lechem UAM Poznań. Na tym meczu obecne było Retro Futbol.

Przed pierwszym gwizdkiem nadzieje kibiców Resovii były bardzo duże. Drużyna prowadzona przez trenera Łukasza Wojtalę była liderem rozgrywek Orlen 1. Ligi. Zwycięstwo nad zespołem z Poznania zapewniało jej awans do Ekstraligi.

Mecz odbywał się na sztucznym boisku przy ulicy Wyspiańskiego. Rozpoczął się kilka minut po godzinie 18. Na trybunie oraz obok niej zasiadło wielu widzów. Nie może to dziwić, gdyż potyczka zapowiadała się bardzo ciekawie. Drużyna z Wielkopolski przed przyjazdem do Rzeszowa zajmowała w tabeli trzecie miejsce i wygrała dziewięć meczów z rzędu.

Historyczny awans

Zazwyczaj na naszych łamach dużo piszemy o historii piłki nożnej. W tym tekście nie będziemy jednak opowiadać o przeszłości kobiecej sekcji Resovii, gdyż opiszemy ją w oddzielnym tekście, prawdopodobnie przy okazji inauguracji przyszłego sezonu. Skupimy się na tym, co działo się ostatnio. Wywalczenie przepustki do elity przez piłkarki Resovii było bowiem wydarzeniem bardzo ważnym w dziejach rzeszowskiego futbolu.

Rywalizacja rozpoczęła się źle dla miejscowych. Już w 5. minucie Lech objął prowadzenie. Duże nieporozumienie w defensywie rzeszowianek wykorzystała Marika Purgacz. Zawodniczki z Podkarpacia odpowiedziały jednak już trzy minuty później, gdy piłkę głową do bramki skierowała Wioletta Florek.

Od tego czasu gospodynie prezentowały się lepiej, ich przewaga była wyraźna i została udokumentowana w 28. minucie po strzale Katarzyny Czyż. Tuż przed końcem pierwszej połowy Resovia podwyższyła wynik dzięki pięknej bramce Wiktorii Bukowiec.

Na początku drugiej części podopieczne Łukasza Wojtali miały wszystko pod kontrolą. Z czasem jednak piłkarki z Poznania zaczęły poważniej atakować i kilka razy stworzyły zagrożenie pod bramką Alicji Barszcz, która nie dała się pokonać po raz drugi.

W 78. minucie padł za to gol dla Resovii. Strzeliła go Gabriela Kaput, która tym samym przypieczętowała awans swojej drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej. Resovia pokonała Lecha UAM Poznań 4:1 i zapewniła sobie przepustkę do elity na kolejkę przed końcem sezonu. Obecną kampanię rzeszowianki zakończą wyjazdowym meczem ze Ślęzą Wrocław.

Po końcowym gwizdku na murawie trwało wielkie świętowanie. Posypało się konfetti, zostały odpalone fajerwerki, a z głośników popłynął utwór „We Are the Champions” zespołu Queen. Wygranie rozgrywek Orlen 1. Ligi nie jest jedynym sukcesem rzeszowskiej drużyny w tym sezonie, gdyż wcześniej Resovia dotarła do ćwierćfinału Pucharu Polski. Zespół z Poznania miał natomiast duże ambicje, ale na awans do Ekstraligi będzie musiał jeszcze poczekać przynajmniej przez rok. Cieszą się za to w Częstochowie, gdyż wejście do elity zapewniła sobie także tamtejsza Skra.