Trochę książek o historii piłkarskiego EURO powstało. Dość ciekawą propozycją jest książka Sławomira Kopra pt. „Leksykon historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. 1960-2008”. Z niezbyt obszernego dzieła można się dowiedzieć dość dużo wydarzeń z historii imprezy.
Autor i dzieło
Fanom dzieł historycznych nie trzeba przedstawiać osoby Sławomira Kopra. Jest on jednym z najbardziej poczytnych autorów w tej dziedzinie rynku książki. Ten autor wydaje wiele utworów. Sławę zyskał, pisząc głównie o życiu w PRLu. Choć tematyka jego utworów jest szeroka, np. losy Jagiellonów, II RP, starożytność czy literatura. W swoim dorobku Koper ma około 90 książek.
W 2008 roku Polska zadebiutowała na piłkarskim EURO. Z tej okazji powstał utwór pt. Leksykon historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. 1960-2008″. Koper nie był wówczas znanym autorem, o czym świadczy fakt, że jego nazwisko nawet nie pojawiło się na pierwszej stronie okładki. Dzieło wydano sumptem Axel Springer Polska. Utwór był dodatkiem do ukazującej się wówczas gazety „Dziennik. Polska, Świat, Europa”.
Struktura utworu
Leksykon napisany przez Kopra nie jest typową książką. Zaczyna się ona od spisu przedmiotów, pojęć stadionów, imion i nazwisk osób ważnych w historii mistrzostw Europy bądź istotnych postaci w polskim futbol. Autor w kilku zdaniach opisuje tych ludzi, oczywiście bacząc głównie na pryzmat EURO. Jest to bardzo ciekawy zabieg. Rower babci van Bastena jest umieszczony obok notki o Cristiano Ronaldo i Estadio Santiago Bernabeu. Dzięki temu pierwsze niemal pięćdziesiąt stron to nie zwykłe informacje, ale też pewne ciekawostki czy niezbyt znane fakty.
Następnie są poszczególne rozdziały o każdych mistrzostwach Europy. Autor pokrótce relacjonuje eliminacje, w tym występ Polaków oraz samą imprezę. Książka zawiera wyniki wszystkich spotkań eliminacyjnych EURO, a także same wyniki w finałach ME.
Jak ocenić dzieło?
Dzieło po raz pierwszy przeczytałem, gdy miałem mniej niż dziesięć lat. Była to moja pierwsza książka sportową, którą przeczytałem. Dlatego mam do omawianego leksykonu sentyment.
Sam zamysł książki jest interesujący. Osoby, które nie lubią „rozciągania linijek w tekście”, długich wywodów mogą być zadowolone z pozycji Kopra. Trzeba przyznać, że autor pisze konkretnie. Koper wyciągnął esencję z wszystkich imprez mistrzostw Europy.
W dziele można znaleźć parę informacji, które nie są znane wszystkim fanom futbolu. Co zestrzelenie samolotu U2 miało wspólnego z mistrzostwami Europy, kto był winien porażki Belgii na EURO 2000 oraz jaki film wybrał trener Szkotów przed meczem EURO 1996 z Anglią, aby zmotywować zespół — to tylko część pytań, na które odpowiada omawiana książka. Uważam, że Koper umiejętnie łączy podawania faktów z ciekawostkami.
Podsumowanie
„Leksykon historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. 1960-2008” jest bardzo dobrym utworem na temat EURO. Pozycja „kończy bieg” na eliminacjach EURO 2008. Z dzisiejszej perspektywy to dzieło lekko archaiczne. Mimo wszystko sądzę, że książka sprawdza się, jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o historii EURO.
Ocena książki: 8/10
Merytorycznie oceniam dzieło niezwykle wysoko, lecz technicznie jest to książka średnia. Zdarzają się błędy drukarskie (np. gol w… 207 minucie meczu). Nie wszystko w zamieszczonych wynikach, sprawdzono z należytą dokładnością. Sam format książki to coś pomiędzy dziełem kieszonkowymi a typowym rozmiarem utworów literackich. Mimo pewnych uwag stawiam mocną ósemkę.