Od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku odbywały się w Polsce igrzyska europejskie. Najwięcej wydarzeń miało miejsce w Krakowie i w kilku innych miastach województwa małopolskiego. W niektórych dyscyplinach rywalizowano poza Małopolską – lekkoatletyka gościła w Chorzowie, karate w Bielsku – Białej, strzelectwo we Wrocławiu, a skoki do wody w Rzeszowie.
Akcenty piłkarskie
Krakowska impreza była trzecią edycją igrzysk europejskich. Tradycyjna piłka nożna nie należy do grona dyscyplin goszczących podczas rozgrywanych od 2015 roku zawodów. Nie oznacza to jednak, że w Małopolsce nie kopano piłki.
W Tarnowie odbywały się męskie i żeńskie turnieje piłki nożnej plażowej – znanej od wielu lat odmiany futbolu. Jakiś czas temu pisaliśmy na łamach Retro Futbol o innych odsłonach naszej ukochanej dyscypliny. Można poczytać tam o beach soccerze. Lecz drugiej piłkarskiej gry, w której rywalizowano podczas igrzysk europejskich, w wyżej podlinkowanym artykule nie znajdziecie.
Sportowe odkrycie
W tym miejscu pozwolę sobie na odrobinę tzw. prywaty. Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 śledziłem w dużym wymiarze. Niektóre dyscypliny znałem dobrze, inne należały do grona tych, które ogląda się od święta, choćby przy okazji imprez multidyscyplinarnych.
Jeden ze sportów był prawdziwym odkryciem. To teqball, a więc druga z futbolowych gier należących do programu krakowskich zawodów. Słyszałem wcześniej o tej dyscyplinie, widziałem fragmenty, ale pierwszy raz miałem okazję obejrzeć mecze w całości. I złapałem bakcyla.
Futbol i tenis stołowy
Czym jest teqball? Najczęściej mówi się o tej dyscyplinie, że jest połączeniem piłki nożnej i tenisa stołowego. Polega na odbijaniu piłki nogami, ciałem i głową w taki sposób, by trafić w stół po stronie rywala. Gra się do dwóch wygranych setów, a z kolei sety rozgrywane są do dwunastu punktów.
Areną teqballowych zmagań podczas ostatnich igrzysk europejskich był Rynek Główny w Krakowie. W telewizyjnych transmisjach można było zauważyć pełne trybuny. Rywalizowano o pięć kompletów medali – w grze pojedynczej mężczyzn i kobiet, męskiej i kobiecej grze podwójnej oraz w grze mieszanej.
Teqball jest bardzo młodą dyscypliną. Został wymyślony w 2014 roku przez dwóch węgierskich kibiców piłki nożnej – Gabora Borsanyiego i Viktora Huszara. Specyficzny jest stół wykorzystywany do gry w teqball. Przypomina stół do tenisa stołowego, tyle że nie jest płaski, lecz wypukły. Został zaprojektowany specjalnie na potrzeby tej gry.
Polskie sukcesy
Nowa dyscyplina szybko zyskała popularność w Polsce. Na pewno wpływ na ten fakt miała działalność Michała Listkiewicza. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i sędzia, który pracował jako arbiter liniowy podczas finału mistrzostw świata w 1990 roku, jest obecnie szefem krajowego związku teqballa.
Koledzy z Węgier skojarzyli mnie jako człowieka piłki i pokazali wszystko. Zafascynowałem się tym. To supersprawa, która bardzo pomaga technicznie rozwijać się piłkarzom, a jednocześnie przyciąga nowych ludzi. Ja w Polsce skrzyknąłem paru młodych ludzi, założyliśmy związek i tak, krok po kroku, pojawiły się pierwsze stoły – mówił Listkiewicz w rozmowie z portalem Eurosport.pl.
Reprezentanci Polski odnoszą sukcesy. Największymi może pochwalić się Adrian Duszak, który wcześniej uprawiał footballowy freestyle, więc z piłką był za pan brat. Na koncie ma już medale mistrzostw świata, a na wspomnianych igrzyskach europejskich wywalczył dwa krążki – srebrny w turnieju indywidualnym oraz brązowy w grze podwójnej, startując w parze z Markiem Pokwapem.
Pokwap sięgnął w Krakowie także po brąz w grze mieszanej – razem z Alicją Bartnicką. Z kolei Bartnicka stanęła też na najniższym stopniu podium w grze podwójnej kobiet, występując u boku Ewy Kamińskiej. Warto dodać, że teqballowe zmagania na igrzyskach europejskich miały również rangę mistrzostw Europy.
Teqball na świecie
Międzynarodowa Federacja Teqballa powstała w 2017 roku. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w kolebce tej dyscypliny – na Węgrzech, a konkretnie w Budapeszcie. To właśnie Węgrzy są obecnie najmocniejsi w świecie teqballa.
Czy opisywana w tym tekście dyscyplina dołączy do grona sportów olimpijskich? Na pewno nie stanie się to podczas najbliższej edycji, w 2024 roku w Paryżu. Małe są także szanse na obecność teqballa podczas igrzysk w 2028 roku w Los Angeles. Być może będziemy oglądać zmagania teqballistów podczas igrzysk w roku 2032.
Na pewno teqball ma olimpijskie aspiracje i duże szanse, by zagościć na największej imprezie sportowej świata. Krzysztof Ochędalski, wiceprezes Polskiego Związku Teqballa, zapytany na łamach „Faktu” o olimpijską przyszłość dyscypliny, odpowiedział:
Są pewne szanse na olimpijski debiut w Los Angeles w 2028 r. Na pewno prędzej czy później do tego dojdzie. Sekretarz Europejskiego Komitetu Olimpijskiego był na zawodach i usłyszałem, że teqball miał najlepszą otoczkę z wszystkich dyscyplin na IE. Te słowa pokazują, że igrzyska olimpijskie są w zasięgu ręki.
Szans teqballa w dołączeniu do programu olimpijskiego można upatrywać w jego ulicznym rodowodzie. Dyscypliny z tej grupy zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Przykładem może być koszykówka 3×3, która z ulicy powędrowała na igrzyska olimpijskie i zadebiutowała w nich w Tokio w 2021 roku.
Do rodziny olimpijskiej od niedawna należą też wspinaczka sportowa i deskorolka. W Paryżu dołączy breaking. Wydaje się, że takie dyscypliny są skrojone pod obecne czasy, zapewniają show i rozrywkę, przyciągając przed telewizory młodszych widzów.
Jak będzie wyglądać przyszłość teqballa? Tego jeszcze nie wiemy, ale można powiedzieć, że rysuje się ona w różowych barwach. Już teraz wymyślona na Węgrzech dyscyplina staje się coraz popularniejsza, a ewentualne włączenie jej do programu olimpijskiego oraz częstsza obecność w mediach mogą sprawić, że jeszcze więcej osób zachwyci się rywalizacją przy teqballowym stole.
Źródła, z których korzystałem:
- Artykuł Emila Riisberga opublikowany na portalu Eurosport.pl – https://eurosport.tvn24.pl/wszystkie-sporty/teqball-dyscyplina-laczaca-pilke-nozna-i-tenis-stolowy-zyskuje-wielka-popularnosc_sto9452924/story.shtml
- Artykuł Krzysztofa Pulaka opublikowany na portalu Fakt.pl – https://sport.fakt.pl/inne-sporty/w-tym-sporcie-polska-jest-potega-igrzyska-sa-w-zasiegu-reki/y99zsts
- Artykuł Tomasza Kalemby opublikowany na portalu Interia Sport – https://sport.interia.pl/igrzyska-europejskie/news-idzie-rewolucja-w-sporcie-sztandarowe-dyscypliny-w-odwrocie-,nId,6879767