Są teksty, które mają osobisty charakter. Tego rodzaju tekstem będzie niniejsza opowieść o sporcie w Strzyżowie, mieście położonym w województwie podkarpackim, około 30 kilometrów od Rzeszowa. Punkt wyjścia stanowiło wydarzenie, które odbyło się na tamtejszym rynku 2 lipca 2025 roku.
Pisząc o strzyżowskim sporcie, muszę przyjąć pierwszoosobową narrację, rzadko stosowaną w artykułach sportowych. Chcę jednak przedstawić sportowe dzieje moich rodzinnych stron, więc nadanie opowieści osobistego tonu będzie w tym przypadku jak najbardziej na miejscu.
Strzyżów to miasto założone w XIII wieku. Jest niewielkie, jego powierzchnia wynosi kilkanaście kilometrów kwadratowych, zamieszkuje je ponad 8000 ludzi. Właśnie do powiatu strzyżowskiego należy moja rodzinna miejscowość Szufnarowa, o której więcej pisałem w tekście o tamtejszym Albatrosie.
W Strzyżowie się urodziłem, a prawie dwie dekady później skończyłem tam liceum i zdałem maturę. Mój sentyment do tego miasta jest zatem zrozumiały. W tej opowieści postaram się jednak skupić na sporcie, który w miejscowości położonej nad Wisłokiem ma bardzo bogatą historię.
Start wielkiego wyścigu
Jak już wspomniałem we wstępie, okazją do napisania o strzyżowskim sporcie było wydarzenie, które odbyło się w tym mieście na początku lipca. Chodzi o start Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków – jednej z najważniejszych kolarskich imprez w naszym kraju.

Pierwsza edycja tego międzynarodowego wyścigu, organizowanego przez NSZZ „Solidarność” Regionu Łódzkiego, odbyła się w 1990 roku. W przeszłości wygrywali go tacy zawodnicy, jak Dariusz Baranowski, Tomasz Brożyna, Czesław Rajch, Piotr Wadecki, Łukasz Bodnar, Stanisław Aniołkowski, czy Czech Ondrej Sosenka.
W roku 2025 odbyła się 36. edycja wyścigu. Wrócimy do niej pod koniec tego tekstu. Wcześniej przedstawimy dzieje strzyżowskiego sportu. Dodajmy, zostając jeszcze na chwilę przy kolarstwie, że w 2018 roku peleton Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków przejeżdżał przez Szufnarową, a dziewięć lat wcześniej na rynku w Strzyżowie miał miejsce start jednego z etapów naszego narodowego Tour de Pologne.

Reprezentant Polski
Dyscypliną, która cieszy się w Strzyżowie największą popularnością, jest siatkówka. Wszystko za sprawą miejscowego klubu MKS Wisłok grającego obecnie w II lidze, a więc na trzecim poziomie rozgrywkowym. W minionym sezonie strzyżowski zespół przystępował do zmagań jako beniaminek i zajął szóste miejsce w tabeli, co było bardzo dobrym wynikiem.
W przeszłości w barwach Wisłoka grało kilku zawodników, którzy mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami na krajowej arenie. Najbardziej znanym wychowankiem klubu jest czterokrotny reprezentant Polski, Łukasz Perłowski. Środkowy osiągał duże sukcesy z Asseco Resovią. Zdobył z nią między innymi trzy tytuły mistrza Polski, dochodził też do finałów europejskich rozgrywek – Ligi Mistrzów i Pucharu CEV.
Pierwsze siatkarskie kroki w barwach Wisłoka stawiał też inny znany środkowy, Sławomir Szczygieł, który także ma na koncie występy w Resovii. Jako zawodnik Jastrzębskiego Węgla sięgał natomiast po złoty, srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski oraz po krajowy puchar.
W latach 2010 – 2013 zawodnikiem Wisłoka Strzyżów był Tomasz Kusior. Środkowy urodzony w Sanoku miał już wówczas za sobą występy w Resovii, z którą zdobył srebro i brąz w rozgrywkach ligowych oraz doszedł do Final Four Pucharu Challenge.
Piłkarskie tradycje i nowy stadion
Ważną sekcją w klubie założonym krótko po II wojnie światowej jest także piłka nożna. Futbolowa drużyna Wisłoka gra obecnie w rzeszowskiej Klasie A. Przed laty strzyżowscy piłkarze mieli jednak okazję występować krótko (w sezonie 1949/1950) na trzecim poziomie ligowych rozgrywek.
Innym znaczącym sukcesem było dotarcie w sezonie 1979/1980 na szczebel centralny Pucharu Polski. Wisłok przegrał 0:2 ze Stalą Nowa Dęba, ale sam udział w rywalizacji na tym etapie rozgrywek stanowił spore osiągnięcie.
Dwa lata temu napisany został ważny rozdział w historii strzyżowskiego sportu. Do użytku oddano zmodernizowany stadion. Powstały szatnie, nowa trybuna oraz infrastruktura lekkoatletyczna. Przebudowano również płytę boiska.
Całość inwestycji kosztowała ponad 10 milionów złotych, z czego 5 milionów pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład – czytamy na stronie internetowej gminy Strzyżów.

Pierwszy mecz piłkarski na odnowionym obiekcie został rozegrany 2 września 2023 roku. Rozpoczął się o 19.30 i odbywał się przy sztucznym świetle. Wisłok wygrał ze wspomnianym Albatrosem Szufnarowa 4:2. Tego dnia oraz nazajutrz odbywały się również Dni Strzyżowa, w ramach których miał miejsce między innymi koncert zespołu Myslovitz.

Skocznia, basen i strzelectwo
W Strzyżowie na przestrzeni lat uprawiano wiele dyscyplin sportu. Zimą na tamtejszych stokach, zwłaszcza w ośrodku „Łętownia”, można poszaleć na nartach. W mieście znajduje się nawet skocznia narciarska, choć od dawna nie jest użytkowana. Jej punkt konstrukcyjny wynosi 30 metrów. O obiekcie można przeczytać na stronie internetowej skisprungschanzen.com gromadzącej bazę światowych skoczni narciarskich:
Historia skoków narciarskich w Strzyżowie sięga sezonu 1935/36, kiedy to wzniesiono tam pierwszą skocznię narciarską, rok później powiększoną do uzyskiwania odległości około 30 metrowych. W 1954 roku we wsi Łętownia (przyłączonej do Strzyżowa w 1984 r.) powstał obiekt o betonowej konstrukcji, który służył skoczkom przez kilka dziesięcioleci.
Narciarstwo jest jedną z dyscyplin mających w Strzyżowie duże tradycje. W mieście działały także sekcje koszykówki (przez pewien czas grano nawet na poziomie trzeciej ligi), żeglarstwa, podnoszenia ciężarów, lekkoatletyki i strzelectwa.
Ostatnia z wymienionych dyscyplin organizowana była w ramach Ligi Przyjaciół Żołnierza, a później Ligi Obrony Kraju. W 1968 roku sekcja ta wywalczyła drużynowe mistrzostwo Polski w strzelectwie, co prawdopodobnie można uznać za największy sukces w historii strzyżowskiego sportu.
Obecnie ważną dziedziną sportu w Strzyżowie jest pływanie. W mieście znajduje się park wodny z kompleksem basenów rekreacyjno-sportowych. Warto dodać, że oprócz Wisłoka zasługi dla sportu w opisywanej przez nas miejscowości ma także Uczniowski Klub Sportowy Sokół Strzyżów.
Zwycięstwo Polaka
Niektóre wątki z historii sportu w Strzyżowie z pewnością warte są głębszego zbadania. W naszej opowieści wrócimy jednak do zapowiadanego we wstępie 36. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Impreza składała się z pięciu etapów. Aż cztery z nich odbyły się na Podkarpaciu.
Premierowy etap otwarty został na strzyżowskim rynku z wielką pompą. Na scenie zaprezentowały się składy wszystkich ekip, pojawił się także między innymi Marek Leśniewski, wicemistrz olimpijski z Seulu w drużynowej jeździe na czas, obecnie prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Zanim rozpoczęła się rywalizacja, można było zobaczyć, jak kolarze przygotowują się do startu. Niektórzy z nich rozmawiali z kibicami i mieszkańcami miasta. Atmosfera była z jednej strony podniosła, z drugiej zaś przyjazna i swojska. Nieprzypadkowo mówi się bowiem, że kolarstwo to sport będący blisko ludzi.

Zawodnicy pierwszą część wyścigu zakończyli w Sędziszowie Małopolskim. Jeszcze tego samego dnia przejechali drugi etap – z Ropczyc do Stalowej Woli. Nazajutrz wystartowali z miejscowości Jedlicze, gdzie piłkarską karierę rozpoczynał Sławomir Peszko. Meta usytuowana była w Dębicy, z którą też związanych jest kilka piłkarskich wątków.

Czwarty etap był ostatnim przeprowadzonym w województwie podkarpackim. Rozpoczął się w Trzcinicy koło Jasła, a zakończył w Mielcu. Końcowa część zmagań wiodła z Kielc do Łodzi. Wyścig wygrał Marceli Bogusławski z czeskiej grupy ATT Investments. To wielki sukces polskiego kolarza, który wziął udział w kraksie mającej miejsce 800 metrów przed metą. Wszystko działo się w strefie ochronnej, więc zawodnikom, którzy upadli, zaliczono czas peletonu.
Triumf Polaka jest świetną wiadomością dla polskiego kolarstwa. Bogusławski trafił do grona wymienionych we wstępie zawodników, którzy również posmakowali zwycięstwa w jednej z najważniejszych imprez w polskim kolarstwie. Kolejna edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków odbędzie się w przyszłym roku.