Wydawnictwo SQN wznawia książkę Yvette Żółtowskiej-Darskiej „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat”. Autorka już od dawna specjalizuje się w piłkarskich biografiach, które czyta się świetnie, nie tylko najmłodszym. Nie inaczej jest z pozycją o najlepszym polskim piłkarzu. Przyczynkiem do wznowienia jest kolejny etap Lewego, czyli podbój Barcelony wychodzący mu jak dotąd zaskakująco dobrze. Kolejne roczniki w Polsce mają swojego idola.
Yvette Żółtowska–Darska specjalizuje się w biografiach piłkarzy pisanych dla młodzieży. Jak sama stwierdzała, pomysł na znalezienie takiej niszy na rynku wydawniczym „podpowiedziała” jej futbolowa pasja syna. Dzięki temu pojawiają się kolejne publikacje traktujące o wchodzących do futbolu gwiazdach. Nie są to jednak naiwnie napisane książki, przez które ciężko przebrnąć. To pełnowartościowe biografie, z których można się sporo dowiedzieć o życiu opisywanych postaci.
Byłem pod wrażeniem, jak Żółtowska -Darska potrafiła opisać historię Wojciecha Szczęsnego, gdzie pojawiły się wątki z młodości piłkarza, włącznie z perypetiami rodzinnymi bramkarza. Bardzo ciekawie prezentuje się też opowieść o Lewandowskim. W skondensowanej formie czytelnik otrzymuje opis kariery polskiego superstrzelca od początku do współczesności.
Wznowione wydanie bestsellerowej książki (ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy) od SQN jest uzupełnione o dodatkowe wątki oraz kolejne losy piłkarza. To idealny czas, bo w Barcelonie wiedzie mu się świetnie i kto wie, czy w tym sezonie nie sięgnie z drużyną Blaugrany po europejskie trofeum.
Ci, którzy znają serię, wiedzą, że autorka nie zanudza, przedstawia ciekawostki, daje wytłumaczenie w przypisach dla nieznających pełni piłkarskiego kontekstu. W dobie, gdy czytelnictwo wśród młodych kuleje, a bohaterami są postacie z portalu Youtube, Tik-Tok oraz Instagrama taka biografia to prawdziwe rarytas. Co więcej, gdy zwykle w podobnych publikacjach przeważają fotografie i krótkie opisy, w tym wypadku mamy do czynienia z opowieścią ubarwioną wieloma anegdotami.
Widać, że Darska odrobiła pracę domową i kontaktowała się z wieloma osobami bliskimi Lewemu. Dzięki temu biografia zyskuje na wartości i będzie interesującą pozycją nie tylko dla młodzieży. Całość uzupełniają fotografie, przy których czytelnik otrzymuje dodatkowy opis kariery Lewego.
Na końcu jest krótki rys statystyczny oraz test wiedzy o najlepszym polskim piłkarzu od lat. Osobiście, czytając ją razem z 9-letnim synem, byłem zaciekawiony w równym stopniu jak on historią chłopaka, który dzięki uporowi i wytrwałości dotarł na piłkarski szczyt i co więcej, utrzymuje się na nim od kilku ładnych lat.
Warto po nią sięgnąć właśnie razem z najmłodszymi. Bo im szybciej dowiedzą się, że pasja i wytrwałość może zaprowadzić do celu, bez względu na to, czy chodzi o futbolowy olimp. Wiadomo, że nie wszyscy będą wielkimi piłkarzami, ale wytrwałym w dążeniu do celu człowiekiem może być już każdy z nas. I to bez względu, w jakim wieku zaczyna swój marsz ku doskonałości.
Całość to bezkonkurencyjna publikacja w swojej kategorii. Z pewnością spodoba się dzieciom i młodzieży, ale sporo wyniosą z niej także dorośli, chcący podstawowej, co nie znaczy, że nudnie przedstawione wiedzy o Lewandowskim. Oby autorka nie zatrzymywała się w pokazywaniu piłkarskich herosów i „wzięła na warsztat” np. Piotra Zielińskiego, bo jego historia również wydaje się ciekawa. Z niecierpliwością czekam na kolejne biografie.
Ocena: 8/10
Patryk Szczerba