Mistrzostwa Europy U-23 w piłce nożnej 1972

Czas czytania: 2 m.

Mistrzostwa Europy U-23 w piłce nożnej 1972 były pierwszymi rozgrywkami tego formatu w historii. Mistrzostwa były rozgrywane w okresie od 4 października 1970 r. do 30 czerwca 1972 r. W turnieju wzięło udział 8 drużyn. Przygotowaliśmy zestawienie statystyczne tych rozgrywek.

Grupa 1

07.10.70MikkeliFinlandiaCzechosłowacja1—1Antero Toivonen – Jaroslav Melichar
11.10.70TurkuFinlandiaRumunia0—1Marian Petreanu 32
16.05.71Târgu MureșRumuniaCzechosłowacja1—1Aurel Beldeanu 62 – Přemysl Bičovský 57
16.06.71LiberecCzechosłowacjaFinlandia5—2Premysl Bicovsky, Zdenek Nehoda x3, Jozef Stafura – Mikka Toivola, Heikki Suchonen
22.09.71BukaresztRumuniaFinlandia3—1Attila Kun 10, 43, Viorel Năstase 48 – Tapio Raatikainen 20
14.11.71PragaCzechosłowacjaRumunia1—0Miroslav Gajdůšek 85
TABELAKrajzw-rem-porbramkipunkty
1 (awans)Czechosłowacja2-2-08-46
2Rumunia2-1-15-35
3Finlandia2-1-34-101

Grupa 2

06.10.70FredrikstadNorwegiaWęgry1—0Trygve Olav Christophersen 7
11.11.70AlesFrancjaNorwegia0—0
15.11.70SofiaBułgariaNorwegia5—0Mladen Wasilew 20, Nikola Christow 26, Georgi Iliew 51, Christofor Marinow 66, 85
23.04.71RouenFrancjaWęgry1—1Jean-Michel Larqué 30 – András Tóth 60
18.05.71WracaBułgariaWęgry1—0Paweł Panow 90
08.06.71TønsbergNorwegiaBułgaria1—1Torbjørn Ragnar Skjerve 57 – Cwetan Weselinow 45
07.09.71SarpsborgNorwegiaFrancja4—4Trygve Olav Christophersen 30, 38 karny, 70, 75 – Serge Chiesa 17, 23, 33, Marco Molitor 62
25.09.71BudapesztWęgryBułgaria2—0Mihály Kozma 8, János Máté 88
10.10.71BudapesztWęgryFrancja3—0József Horváth 13, Péter Török 35, László Nagy 65
27.10.71BudapesztWęgryNorwegia3—0András Tóth 3 karny, László Nagy 19, János Máté 25
10.11.71Stara ZagoraBułgariaFrancja1—0Atanas Michajłow 49 karny
05.12.71RennesFrancjaBułgaria0—1Dimitar Dimitrow 67
TABELAKrajzw-rem-porbramkipunkty
1 (awans)Bułgaria2004-1-19-39
2Węgry2003-1-29-37
3Norwegia2001-3-26-135
4Francja2000-3-35-103

Grupa 3

15.12.70AtenyGrecjaSzwajcaria1—0Dimitris (Takis) Synetopoulos 40
11.05.71Sankt GallenSzwajcariaGrecja0—2Michalis Kritikopoulos 37, 81

Awans: Szwajcaria

Grupa 4

30.05.71MalagaHiszpaniaZSRR1—2Sergio Manzanera Lloret 12 – Władimir Oniszczenko 7, Michaił Gierszkowicz 60
27.10.71DonieckZSRRHiszpania1—1Aleksandr Piskariow 48 – Francisco Javier Aguilar Garcia 12

Awans: ZSRR

Grupa 5

14.10.70LizbonaPortugaliaDania1—1Joaquim Lucas Duro de Jesus “QUINITO” 70 – Benny Nielsen 41
12.05.71AalborgDaniaPortugalia2—1ARTUR Manuel Soares CORREIA 8 (samobójczy), Iver Schriver 90 – “CHICO” Francisco Delfim Dias FARIA 14

Awans: Dania

Grupa 6

01.11.70VareseWłochyAustria3—1Pietro Anastasi 34, 80, Roberto Bettega 60 – Alfred Traxler 11
25.05.71BorlängeSzwecjaAustria2—0Yngve Leback 14, Staffan Tapper 50
10.06.71UdineWłochySzwecja1—0Roberto Bettega 5
05.09.71InnsbruckAustriaSzwecja0—2Staffan Tapper 44, Eine Fredriksson 55
10.10.71VäxjöSzwecjaWłochy4—1Eine Fredriksson 15, Staffan Tapper 25 karny , Roy Andersson 65, Roland Andersson 78 karny – Roberto Bettega 31
21.11.71KlagenfurtAustriaWłochy2—1Robert Fendler 21, Heinz Zamut 86 – Silvano Villa 13
TABELAKrajzw-rem-porbramkipunkty
1 (awans)Szwecja3-0-18-26
2Włochy2-0-26-74
3Austria1-0-33-82

Grupa 7

10.10.70EindhovenHolandiaJugosławia5—2Rene van der Kerkhof 18, 31, 43, 85 karny, Jan van der Veen 22 – Franjo Vladić 20, Kees Weimar 78 samobójczy
10.11.70ErfurtNRDHolandia3—1Erhard Mosert 2, 8, Wolfgang Seguin 26 karny – René van De Kerkhof 11
03.04.71MostarJugosławiaHolandia1—1Dušan Bajević 54 – Ruud Geels 40
08.05.71Karl-Marx-StadtNRDJugosławia0—1Božo „Boško” Janković 30
09.10.71TilburgHolandiaNRD2—1Oeki Hoekema 18, Ruud Geels 49 – Norbert Johannsen 68
15.10.71TuzlaJugosławiaNRD3—1Momčilo Vukotić 50, 70, Petar Nikezić 76 – Dietmar Labes 80
TABELAKrajzw-rem-porbramkipunkty
1 (awans)Holandia2002-1-19-75
2Jugosławia2002-1-17-75
3NRD1-0-35-72

Grupa 8

14.10.70TiranaAlbaniaPolska1—1Arben Cela 33 – Paweł Janik 31
18.10.70AnkaraTurcjaRFN0—2Friedhelm Haebermann 41, Georg Beichle 65
13.12.70BursaTurcjaAlbania0—0
16.02.71ElbasanAlbaniaRGN0—2Horst Köppel, Werner Weist
24.04.71AugsburgRFNTurcja3—0Wilhelm Reimann 64, Josef Pirrung 76, Wilhelm Reimann
12.05.71RzeszówPolskaAlbania2—1Grzegorz Lato 71, 75 – Bulluku 70
11.06.71HeilbronnRFNAlbania2—0Arno Steffenhagen, Uli Hoeness
22.09.71AnkaraTurcjaPolska0—0
09.10.71ŁódźPolskaRFN1—1Józef Kwiatkowski 10 – Willi Reimann 85
14.11.71WloraAlbaniaTurcja0—0
16.11.71BremaRFNPolska1—0Werner Weist 84
05.12.71GdańskPolskaTurcja3—0Paweł Janik 52, Kazimierz Kmiecik 71, 72
TABELAKrajzw-rem-porbramkipunkty
1 (awans)RFN5-1-200011-111
2Polska2002-3-17-47
3Albania2000-3-32-73
4Turcja2000-3-30-83

Ćwierćfinały:

26.04.72PlewenBułgariaHolandia2—2Atanas Michajłow 12 karny, 37 – Oeki Hoekema 50, Rene Notten 52
10.05.72GroningenHolandiaBułgaria0—0
24.05.72SofiaBułgariaHolandia2—0Georgi Denew 34, 60 / dodatkowy mecz
26.04.72VejleDaniaGrecja2—0Peter Dahl 13, Kjeld Seneca Jensen 24
03.05.72AtenyGrecjaDania5—0Kostas Davourlis 2 karny, Kostas Davourlis 31 Anthimos Kapsis 50, Michalis Kritikopoulos 63, Mikhail Kritikopoulos 80
29.04.72ErywańZSRRRFN3—1Władimir Gucajew 52, Andriej Jakubik 58, Ołeh Błochin 72 – Klaus Wunder 79
11.05.92GelsenkirchenRFNZSRR0—0
27.04.72SolnaSzwecjaCzechosłowacja0—1Miroslav Gajdůšek 70
14.05.72KoszyceCzechosłowacjaSzwecja3—1Karel Dvořák 32, Gejza Farkaš 39, Přemysl Bičovský 45 – Eine Fredriksson 62

Półfinały:

17.05.72KoszyceCzechosłowacjaGrecja2—0Václav Samek 26, Georgios Sidiropoulos 59 samobójczy
31.05.72AtenyGrecjaCzechosłowacja2—1Ioannis Gounaris 33, Thomas Mavros – Ján Švehlík 62
07.06.72LeningradZSRRBułgaria4—0Jewgienij Aleksandrow 5, Giwi Nodia 19, Ołeh Błochin 21, Andriej Jakubik 76 karny
15.06.72SofiaBułgariaZSRR3—3Atanas Michajłow 19, 39, 60 karny – Władimir Gucajew 31, Wiktor Zwiahincew 44, Hasan Mirikow 85

Finał:

22.06.72MoskwaZSRRCzechosłowacja2—2Ołeh Błochin 51, Władimir Gucajew 69 – Milan Albrecht 66, Jaroslav Melichar 87
30.06.72OstrawaCzechosłowacjaZSRR3—1Miroslav Gajdůšek 10, Dušan Herda 11, Milan Albrecht 60 – Ołeh Blochin 67

Źródła:

transfermarkt
FUWO
Arbeiter Zeitung
Rude Pravo

Mariusz Chodała
Mariusz Chodała
miłośnik angielskiego futbolu,statystyk oraz europejskich pucharów,kibic ŁKS-u Łódź i Liverpool FC,w wolnych chwilach słuchacz różnej muzyki

Więcej tego autora

Powiązane

Advertismentspot_img

Najnowsze

Tabela klubów z najsilniejszych lig w Europie

W tym miejscu znajdziesz tabele zbiorcze porównujące wyniki drużyn z ligi angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej i niemieckiej. W ramach porównania sprawdzamy wyniki osiągnięte we...

Derby County – historia Baranów

Derby County to jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Anglii i tym samym posiada on niezwykle bogatą historię. Popularne "Barany" były zarówno mistrzem kraju, ale też przychodziło im grać w 3 lidze. W tym artykule opisujemy ich słodko-gorzką historię.

Gheorghe Hagi – Generał złotego pokolenia

Złote pokolenie rumuńskiej piłki nosi wiele imion - jednym z najważniejszych jest Gheorghe Hagi. Zapraszamy do poznania jego historii.