Fani francuskiej piłki, których wbrew pozorom jest w Polsce sporo, nie są rozpieszczani przez rynek książek sportowych. Ukazuje się mało tytułów traktujących o piłce w kraju nad Loarą i Sekwaną. Na szczęście w ubiegłym roku dzięki wydawnictwu Znak ukazała się książka „Mistrzowie. Od Zidane’a do Mbappego”. Dzieło idealnie trafia w gusta sympatyków francuskiego futbolu, a i każdego czytelnika interesującego się piłką z pewnością może zainteresować.
Autorem książki jest brytyjski dziennikarz Matthew Spiro, który od lat zajmuje się francuską piłką, pisze o niej oraz komentuje mecze Ligue 1 w telewizji. Współpracował z BBC, UEFA.com, „The Times” i „The Guardian”. Swoją wiedzę oraz doświadczenie postanowił przelać na papier, co dało nam solidne dzieło na temat francuskiego futbolu.
Opisywana pozycja skupia się na okresie nieco ponad dwóch dekad francuskiego piłkarstwa. Przeczytać możemy o wielkiej reprezentacji Francji, która w 1998 roku pod wodzą Aime Jacqueta zdobyła u siebie tytuł mistrza świata. Jest także rozdział poświęcony słynnemu ośrodkowi piłkarskiemu w Clairefontaine, który wychował wiele futbolowych gwiazd. W innym miejscu poznajemy historię Kiliana Mbappe i jego rodzinnej miejscowości Bondy. Znajdziemy też opowieść o Zinedinie Zidanie, jego pochodzeniu, rodzinie i piłkarskich początkach.
Nie brakuje też rozdziałów o lidze francuskiej czy o skandalach, które w ostatnich latach poruszyły Francję, jak sprawa sekstaśmy Mathieu Valbueny, czy kompromitacja „Trójkolorowych” na mistrzostwach świata w Republice Południowej Afryki w 2010 roku, gdy piłkarze nie wyszli z grupy, a przy okazji skłócili się z ówczesnym selekcjonerem Raymondem Domenechem. Są również opisy ostatnich sukcesów – jak wicemistrzostwo Europy w 2016 roku czy mistrzostwo świata w 2018.
Ogromną zaletą książki jest to, że autor nie koncentruje się na piłce nożnej. Jego opowieść mocno zahacza o inne dziedziny życia, takie jak polityka, historia, kultura czy społeczeństwo. Przykładowo jeden z rozdziałów dotyczy zagadnienia imigrantów we francuskiej piłce. Sporo opisuje, jak patrzono na tę kwestię dwadzieścia lat temu i jak wygląda to obecnie. Dużo miejsca poświęcono też choćby problemowi rasizmu.
Jest dużo nawiązań do polityki. Możemy dowiedzieć się, jaki ma ona wpływ na piłkę, jak wyglądają relacje piłkarzy z politykami. Autor opisuje również miejsce futbolu we francuskiej kulturze, w wielu fragmentach nawiązuje do sytuacji społecznej, sięga do historii. Widać jego szerokie spojrzenie na piłkę, dużą erudycję, horyzonty wykraczające daleko poza sport. Śmiało można powiedzieć, że Matthew Spiro poprzez piłkę opowiada o czymś więcej.
Książka „Mistrzowie. Od Zidane’a do Mbappego” opowiada zarówno o pięknych, wzniosłych chwilach francuskiego piłkarstwa, jak i o problemach, które w ostatnich latach mocno je trapiły. Odpowiada też na wiele pytań. Możemy dowiedzieć się, dlaczego w Ligue 1 nie ma meczów derbowych, jak we Francji traktowano słynne uderzenie głową Zinedine’a Zidane’a wyprowadzone w Marco Materazziego w finale mistrzostw świata 2006 oraz jak oceniano zagranie ręką Thierry’ego Henry’ego w meczu o awans na mundial przeciwko Irlandii.
Nasza ocena 8/10
Fani francuskiej piłki długo musieli czekać na tego typu książkę. Sympatycy piłki angielskiej, niemieckiej, włoskiej czy hiszpańskiej dostawali w ostatnich latach wiele ciekawych pozycji. Kibice francuskiego futbolu nie mogli liczyć na tak duży książkowy urodzaj. Warto jednak było czekać na książkę o takiej jakości jak „Mistrzowie. Od Zidane’a do Mbappego”. Dzieło Matthewa Spiro to duża dawka dobrego czytania nie tylko o piłce, ale także o tym, co dookoła. Warto po nie sięgnąć, by dowiedzieć się wiele o francuskiej piłce nożnej, ale także poszerzyć horyzonty. Właśnie w taki sposób powinno się pisać o sporcie.