Polacy w europejskich pucharach – występy według minut

Czas czytania: < 1 m.
0
(0)

Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony polskim klubom i piłkarzom w europejskich pucharach. Będzie on podzielony na zestawienia Polaków w polskich klubach, obcokrajowców w polskich klubach oraz Polaków w klubach zagranicznych w poszczególnych rozgrywkach. Dziś prezentujemy zestawienie Polaków grających w polskich klubach w rozgrywkach Pucharu Mistrzów, wliczając w to mecze eliminacyjne.

Kolejność piłkarzy zależy od ilości rozegranych przez nich minut na boisku z uwzględnieniem 30-minutowych dogrywek, jeżeli takie musiały być rozegrane. W zestawieniu ujęto mecz rozegrany 6 sierpnia 2014 r. pomiędzy Celtic Glasgow a Legią Warszawa weryfikowany jako walkower. Występy, gole, minuty oraz kartki piłkarzy Legii z tego są doliczone do ich dorobku. W zestawieniu ujęto również dokonania takich piłkarzy jak Mauro Cantoro, Meor Meliksson oraz Emmanuel Olisadebe, Miroslav Radović od momentu uzyskania przez nich polskiego obywatelstwa.

Pierwszą 10-tkę zestawienia zdominowali piłkarze Górnika Zabrze, którzy w latach 60. XX wieku przez prawie dekadę zdobywali mistrzostwa Polski i tym samym uzyskując prawo do gry w rozgrywkach Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych (PEMK).

Wysoko uplasowali się Radosław Michalski i Maciej Szczęsny, reprezentując Legię i Widzewa w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Ten drugi występował jeszcze w eliminacjach w barwach stołecznej Polonii. Dziesiątkę zamyka Mirosław Szymkowiak, który reprezentował barwy Widzewa (w tym występy w Lidze Mistrzów) i krakowskiej Wisły.