21 sierpnia nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się nowa książka Michała Zachodnego „Jak (nie) grać w Europie”, w której autor analizuje przyczyny porażek polskich klubów w europejskich pucharach. Dokładnie w tym dniu o godz. 18.00 w sklepie R-GOL Warszawa (ul. Puławska 255) odbędzie się spotkanie z autorem, które przybierze formę podcastu Cafe Kopalnia na żywo. Wstęp wolny.
Michał Zachodny podczas spotkania porozmawia o polskich klubach w Europie wraz z kolegami, z który prowadzi Cafe Kopalnia. Rafał Stec i Piotr Żelazny pojawią się na scenie, by wziąć udział w dyskusji i przedstawić na ten temat swoje przemyślenia. Punktem wyjścia do spotkania jest premiera książki „Jak (nie) grać w Europie”, w której dziennikarz Viaplay analizuje przyczyny porażki polskich klubów w europejskich pucharach oraz stara się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by było lepiej.
Wstęp na spotkanie jest wolny, na miejscu będzie możliwość kupienia zarówno „Jak (nie) grać w Europie”, jak i pierwszej książki Michała Zachodnego „Polska myśl szkoleniowa” oraz kilku innych tytułów Wydawnictwa SQN. Po dyskusji będzie możliwość zadawania pytań oraz otrzymania autografu lub dedykacji w książce. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajduje się pod poniższym linkiem:
https://www.facebook.com/events/1029681941958745
Nie czekaj do spotkania i zamów „Jak (nie) grać w Europie” w przedsprzedaży na LaBotiga.pl, klikając https://bit.ly/jakniegrac-retrofutbol
O książce:
Geneza „eurowpierd*li”. Co zrobić, żeby zacząć wygrywać w Europie?
Polskie kluby znacznie częściej odpadały z europejskich pucharów z zespołami pokroju Fylkir Reykjavík czy F91 Dudelange, niż ogrywały faworytów. W Europie łatwo o strategicznie zarządzane drużyny z podobnego poziomu, które osiągają znacznie więcej. Grają skuteczniej, szybciej i w lepszym stylu, choć to w Polsce rośnie frekwencja na pięknych stadionach, a telewizje płacą za pokazywanie Ekstraklasy ogromne pieniądze. Dlaczego polskie kluby nie potrafią przekuć tego na sukces w Europie?
Michał Zachodny, ceniony ekspert piłkarski, porozmawiał zarówno z osobami, które stanowią o sile i kierunku polskich klubów, jak i z ludźmi działającymi w zaciszu gabinetów czy szatni. O źródła niemocy naszych zespołów i wpadki w europejskich pucharach zapytał prezesów, trenerów, piłkarzy, działaczy i analityków. Dlaczego nie jesteśmy jak Czesi, którzy właśnie zdobyli miejsce dla najlepszej drużyny w kraju w fazie grupowej Ligi Mistrzów? Czego możemy się nauczyć od Skandynawów?
Gdy polski klub znów wywraca się w pucharach na pierwszej przeszkodzie, często słyszymy, że w Europie nie ma już słabych drużyn. A może zdarzają się po prostu zespoły nieprzygotowane do rywalizacji na tym poziomie i celują w tym kluby znad Wisły? W analityczno-reportażowym ujęciu Zachodny szuka odpowiedzi na pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Skupia się nie tylko na boisku, ale i szerszych problemach społecznych, które wychodzą na jaw w momencie próby – kolejnym dwumeczu polskiej drużyny w europejskich pucharach.
Książkę polecają:
Michał pochyla się nad naszymi piłkarskimi wadami nie po to, żeby je tanio wyszydzić, a dlatego, że marnowane szanse autentycznie go bolą. Bo wie, ile małych rzeczy można poprawić każdego dnia, jeśli tylko ma się zapał i otwartą głowę.
Paweł Wilkowicz, Viaplay
Dlaczego puchary często są pocałunkiem śmierci? Książka Michała Zachodnego to rzetelna i merytoryczna opowieść o naszych klęskach. To odarta z romantyzmu i banału próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest tak źle.
Tomasz Ćwiąkała, dziennikarz CANAL+ Sport
W uniwersum polskiej piłki żadne mecze nie obrosły większą mitologią niż starcia w europejskich pucharach. A zarazem na żadnym polu nie zrealizowaliśmy w mniejszym stopniu swojego potencjału niż właśnie w nich. Mimo to jednorazowym fajerwerkom udawało się przyćmić pasmo frustracji, porażek, a nawet traumatycznych eurow*doli. W waszych rękach kronika polskiego fenomenu pucharowego grania.
Leszek Milewski, Goal.pl
Michał Zachodny z wielką klasą i precyzją analizuje sytuację w polskim futbolu. Dociera do ważnych ludzi i potrafi z nimi rozmawiać. Nie mądrzy się, nie poucza, nie bawi się w „wuja dobra rada”. Próbuje wyciągać wnioski, przedstawiać je w sposób logiczny i uporządkowany.
Janusz Basałaj, Meczyki.pl
Ta książka z jednej strony przedstawia podobnych jak Michał Zachodny marzycieli – ludzi, którzy chcą zmian, wiedzą, jak je wdrożyć, i do futbolu podchodzą inaczej. Z drugiej strony to jednak też księga smutku pokazująca, gdzie jesteśmy, i sugerująca, że zaczynamy się urządzać.
Piotr Żelazny, Viaplay