Futbol przesłonięty żelazną kurtyną. Turniej piłkarski na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie

Czas czytania: 19 m.

Gra o medale

Rozstrzygnięcia ćwierćfinałowe sprawiły, że z turniejem pożegnały się drużyny z Afryki, Azji i Ameryki Północnej. Walka o końcowy triumf stała się wewnętrzną sprawą europejską. Co więcej – złoty medal miał trafić w ręce jednej z drużyn reprezentującej kraj komunistyczny.

W spotkaniach półfinałowych drużyna Związku Radzieckiego trafiła na NRD, a Jugosławia zmierzyła się z Czechosłowacją. Mecze rozegrano 29 lipca. Obydwa na stadionach w Moskwie.

Obydwa także zostały rozstrzygnięte już w pierwszych połowach. Mecz gospodarzy z Niemiecką Republiką Demokratyczną miał być starciem faworytów z obrońcami tytułu. Minimalnie lepsi okazali się złoci medaliści z Montrealu, którzy wygrali 1:0. Legendarnego Rinata Dasajewa zdołał pokonać Wolf-Ruediger Netz, który tym samym zanotował trafienie w drugim meczu z rzędu. Niemcy Wschodnie stanęły przed wielką szansą na obronę tytułu.

Drugi półfinał Czechosłowacja rozstrzygnęła na swoją korzyść w ciągu 18 minut. W 4. minucie gry jedynego gola w turnieju strzelił znany polskim kibicom Werner Liczka, a po niecałym kwadransie wynik meczu na 2:0 ustalił nieżyjący już Zdenek Sreiner.

Mecz o trzecie miejsce był traktowany przez niektórych kibiców Związku Radzieckiego w kategoriach porażki, bowiem gospodarze mieli sięgnąć na własnej ziemi po złoto. W finale pocieszenia drużyna ZSRR pokonała Jugosławię 2:0 po golach Chorena Hovhannisyana oraz Siergieja Andriejewa. Ten drugi zawodnik do brązowego medalu olimpijskiego dorzucił także tytuł najlepszego strzelca. Bramkarzy przeciwników pokonał pięciokrotnie.

W sobotę 2 sierpnia 1980 roku tuż przed godziną 19:00 czasu miejscowego sędzia Eldar Zade wyprowadził drużyny Czechosłowacji i NRD na murawę moskiewskiego stadionu im. Włodzimierza Ilicza Lenina. Drużyny przywitał komplet 80 tysięcy widzów zgromadzonych na trybunach, którym niestraszny był ulewny deszcz.

Do przerwy kibice nie obejrzeli bramek. Kilkanaście minut po przerwie obie drużyny zaczęły grać w osłabieniu. W zespole czechosłowackim boisko za czerwoną kartkę opuścił Jan Berger, a dwa żółte kartoniki ujrzał Niemiec Wolfgang Steinbach.

W historii piłki nożnej niejednokrotnie o wyniku finału przesądzał trenerski nos i wprowadzenie odpowiedniego zawodnika z ławki rezerwowych do gry. Najbardziej oczywisty przykład z ostatnich lat to oczywiście wejście Mario Goetze w dogrywce finału mistrzostw świata w 2014 roku. Kilka minut później gol tego piłkarza przesądził o zwycięstwie Die Mannschaft. Podobnie stało się w tamten sierpniowy dzień w Moskwie.

66 1
Bilet wstępu na piłkarski finał Igrzysk Olimpijskich.

W 73. minucie trener Havranek zdjął z boiska grającego w pomocy Liczkę i wpuścił w jego miejsce napastnika Jindricha Svobodę. Cztery minuty później Svoboda zdobył bramkę na wagę olimpijskiego złota, pokonując na raty bramkarza NRD. Czechosłowacja zdobyła swoje pierwsze olimpijskie złoto w historii, a po raz trzeci z rzędu obrońca tytułu zajął drugie miejsce.

Przemysław Płatkowski
Absolwent europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracuję w finansach. Wielki fan niższych lig i piłki amatorskiej. Wychowany na meczach Zidane'a, Ronaldinho i brazylijskiego Ronaldo. Interesuję się piłką polską i europejską z przełomu wieków. Kibic Wisły Kraków.