Strona główna Sportowa historia Futbol przesłonięty żelazną kurtyną. Turniej piłkarski na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie

Grupa D

Podobnie jak w przypadku grup A i C, rywalizacja w grupie D toczyła się równolegle do meczów grupy B.

W pierwszej serii gier Jugosławia zagrała z Finlandią, a Irak z Kostaryką. Drużyna z Bałkanów będąca jednym z faworytów do sięgnięcia po olimpijski medal pewnie rozprawiła się ze Skandynawami wygrywając 2:0. O sile Jugosławii stanowili m.in. napastnik Milos Stesić, wieloletni piłkarz Crvenej Zvezdy Belgrad czy bracia Vujoviciowie – Zlatko i Zoran, legendy Hajduka Split. Irak wygrał 3:0 z Kostaryką, która w tej grupie miała pełnić jedynie rolę dostarczyciela punktów. Nie oznaczało to, że przybysze z Ameryki Środkowej zamierzali poddać się zupełnie bez walki.

W drugiej kolejce Latynosi zagrali z Jugosławią i choć przegrali, to napsuli faworytom sporo krwi. Po 25 minutach gry było 2:0 dla Jugosławii po golach wspomnianego wyżej Zlatko Vujovicia oraz Boro Primoraca. Na przerwę zawodnicy zeszli przy stanie 2:1. Kontaktową bramkę zdobył Jorge White. Piłka była również przyczyną śmierci tego zawodnika – w marcu 1997 roku White utonął podczas próby wydostania piłki ze stawu.

Po przerwie Vujović strzelił swojego drugiego gola, lecz w końcówce zrobiło się nerwowo po trafieniu Omara Arroyo. Jugosławia zdołała jednak dowieźć zwycięstwo 3:2 do końca.

W meczu Finlandia – Irak padł bezbramkowy remis.

Przed ostatnią kolejką Kostaryka nie miała żadnych szans na awans, zaś Jugosławia miała już zagwarantowane miejsce w najlepszej ósemce olimpijskich zmagań. Bliski awansu był także Irak, choć szansę nadal miała Finlandia, która musiała liczyć na tylko na swoje zwycięstwo nad Kostaryką, ale również wysoką porażkę Iraku z Jugosławią. I choć pierwszy warunek został spełniony, bo Finowie wygrali z Kostaryką 3:0, to Irak podzielił się punktami z Jugosławią i to piłkarze z Azji zameldowali się w ćwierćfinale.