Orły niezgody. Szwajcaria – Serbia 2018

Czas czytania: 3 m.
0
(0)

Spotkanie Szwajcarii z Serbią nie zapowiadało się na najciekawsze starcie Mundialu w 2018 roku. Ten mecz okazał się spotkanie bardzo dobrym pod względem piłkarskim, ale też i najbardziej kontrowersyjnym w historii mistrzostw świata w Rosji. Powodem była mieszanka wybuchowa, czyli piłka nożna, polityka oraz etniczność.

Mecz

Dlaczego spotkanie Serbii ze Szwajcarią z 2018 roku skończyło się aferą? Powodem były bramki ekipy Helwetów. Gdy w piątej minucie Aleksandar Mitrović wykorzystał świetne dośrodkowanie Dusana Tadicia nic nie wskazywało na kontrowersyjność meczu o prawdopodobny awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Rosji. Wszystko zaczęło się w drugiej połowie meczu. W 52. minucie spotkania Granit Xhaka huknął z dystansu. Bramkarz Vladimir Stojković nie miał szans obronić tego mocnego uderzenia. Serbskie władze zbulwersowała cieszynkę szwajcarskiego gracza. Xhaka przełożył dwie dłonie. Podobnie zrobił w 90. minucie Xherdan Shaqiri, który ustalił wynik starcia. Co kontrowersyjnego było w tej cieszynce?

Cieszynka

Pomocnik i skrzydłowy przedstawili orła z dwoma głowami. Jest to symbol Albanii, który znajduje się na fladze oraz herbie tego bałkańskiego kraju. Sytuacja pomiędzy Serbią a krajem ze stolicy w Tiranie jest dość napięta.

Serbia – Albania 2014

Przykładem jest mecz obu reprezentacji w 2014 roku. Już przed meczem sytuacja była nerwowa atmosfera. Autokar Albańskiego Związku Piłki Nożnej miał zostać obrzucony kamieniami przez serbskich fanów. Natomiast przed spotkaniem skandowano hasło: „Zabij Albańczyka”. Nic dziwnego, że spotkanie eliminacji Euro 2016 zostało przerwane już w pierwszej połowie. Nad stadionem Partizana Belgrad, gdzie rozgrywano pojedynek, pojawiła się albańska flaga. Osoba, która tego dokonała, przyczepiła emblemat bałkańskiego państwa do zdalnie sterowanego dronu. Według mediów z Serbii dronem sterował Orfi Rama. Jest to brat ówczesnego premiera Albanii. Już wcześniej Serbowie spalili flagę NATO. Ten kraj ma niechęć do tej organizacji przez ich interwencję w Jugosławii, która miała miejsce w latach 90. XX wieku.

W 42. minucie starcia fani reprezentacji Serbii rzucili na murawę race. Angielski sędzia Martin Atkinson przerwał mecz. Jeszcze wcześniej rzucono jednym z przedmiotów w kierunku dwóch albańskich piłkarzy. Kibice Serbów zareagowali tak na sytuację z flagą Albanii. Ich zdaniem była to prowokacja. Stefan Mitorvić, czyli gracz drużyny Serbii prowadzonej przez Dicka Advocaata postanowił zdjąć drona. Piłkarz zdjął flagę z latającej maszyny. Na emblemacie znajdowali się ojcowie albańskiej niepodległości: Ismail Qemali i Isa Boletini, słowo „autochtoniczny”, albańską Deklarację Niepodległości z 28 listopada 1912 roku, a także mapę Wielkiej Albanii. Reakcja Serba spotkała się ze sprzeciwem albańskich graczy. Na boisku rozgorzała regularna bójka. Do bitki dołączyli kibice. Albański kapitan Lorik Cana zaczął nawet bić jednego z fanów serbskiej drużyny. Mało? Chuligani z Serbii zaczęli atakować albańskich piłkarzy. Obie ekipy opuściły murawę. Spotkanie wznowiono po kilkudziesięciu minutach.

Wielka Albania

Koncepcja Wielkiej Albanii zakłada utworzenie w obszar obecnego państwa albańskiego wszystkich terytoriów Bałkanów, gdzie mieszkają etniczni Albańczycy. Ten obszar miałby obejmować od południowej części Serbii do zachodniej Grecji. Mecz pomiędzy Serbią a Albanią rozpowszechnił tę myśl.

Szwajcaria – Serbia 2018

Natomiast Xherdan Shaqiri urodził się w jugosłowiańskim Gnjilane, obecnie mieście kosowskim. Jako kilkumiesięczne dziecko późniejszy piłkarz z uwagi wyemigrował z rodzicami do Szwajcarii. Natomiast Xhaka urodził się w kraju słynącym z zegarków, lecz pochodził się z kosowskiej rodziny. Obaj gracze swoją cieszynką zadeklarowali wsparcie dla Wielkiej Albanii.

Po meczu serbskie media chciały ukarania Shaqiriego oraz Xhaki. FIFA wszczęła dochodzenie. Zawodnicy musieli zapłacić grzywną w wysokości 10 000 franków szwajcarskich. Taka decyzja de facto nie spodobała się nikomu. Serbowie uważali, że obaj piłkarze powinni zostać zawieszeni, a w Albanii i Kosowie decyzja została uznana za zbyt surową.

Po czterech latach doszło do ponownego starcia Szwajcarii z Serbią. W składzie na Mundial w Katarze powołano i Xhakę i Shaqiriego. Emocji nie zabrakło. Górą ze starcia wyszła Szwajcaria, a Shaquiri otworzył wynik meczu zakończonego wynikiem 3:2.