Rekordy sportowe są domeną przede wszystkim dyscyplin indywidualnych. Piłka nożna jednak również dostarcza ich sporo o czym możemy się przekonać studiując ostatni, 47 tom „encyklopedii piłkarskiej FUJI” autorstwa Andrzeja Gowarzewskiego. Pozycja ta przedstawia ogromną ilość przeróżnych rekordów, precedensów, ciekawostek związanych z najważniejszą imprezą piłkarską na świecie. Postanowiłem wybrać jedenastu wielkich graczy w historii mundiali prezentując ich rekordy, ustawienie zawodników: 4-3-3.
Bramkarz
Rekordy w piłce nożnej najłatwiej ustanawiać napastnikom i bramkarzom. Ci pierwsi z racji oczywiście przeróżnych klasyfikacji dotyczących strzelanych bramek, drudzy z kolei z umiejętności powstrzymywania tych dokonań. Wśród bramkarzy mamy więc niezwykłe bogactwo wyboru. Możemy brać pod uwagę ilość spotkań bez puszczonej bramki, wskaźnik przepuszczonych bramek na 90 minut gry, ilość obronionych rzutów karnych itp. Ja jednak postanowiłem wyróżnić postać, która przeszła do historii futbolu z innego powodu. Zdobycie mistrzostwa świata to największy sukces dla każdego piłkarza. Żadne puchary zdobyte nawet w najbardziej elitarnych rozgrywkach z Ligą Mistrzów na czele nie są wstanie zastąpić tego trofeum. Każdy największy as w historii, który ma w swojej kolekcji dziesiątki pucharów zamieniłby z pewnością je wszystkie na ten jeden. Dlatego wybieram do swojej konstelacji gwiazd Włocha Dino Zoffa. Tylko on zdobył najcenniejsze trofeum w futbolu mając przeszło 40 lat! Mało tego, uczestniczył również w meczu o złoty medal stając się najstarszym uczestnikiem tego wydarzenia w całej historii mundiali.
Obrońcy
Brazylijczyk Pele to najbardziej utytułowany gracz w historii mistrzostw świata. Tylko on zdobył trzykrotnie złoty medal. Innym niecodziennym i bezprecedensowym wydarzeniem, jest trzykrotne uczestnictwo w najważniejszym futbolowym meczu na świecie. Dokonał tego tylko jeden gracz, świetny obrońca brazylijski Cafu. Defensor ten stał się tym samym drugim najbardziej utytułowanym piłkarzem mistrzostw świata – dwa złote i jeden srebrny medal.
Niezbyt często w historii światowego czempionatu zdarzało się, żeby świetny piłkarz sprawdzał się również w charakterze trenera. Z grona blisko sześciu tysięcy mundialistów, niespełna stu wystąpiło na turnieju w podwójnej roli. Tylko dwóch z nich zapisało się
w historii wyjątkowym wyczynem zdobywając tytuł mistrza świata zarówno jako piłkarz i trener! To w kolejności chronologicznej Brazylijczyk Zagalo i Niemiec Franz Beckenbauer. Do tych wspomnianych wielkich postaci mundiali należy również rekord ilości spotkań w charakterze piłkarza i trenera – 32. Niemiec posiada również rekord w ilości zdobytych medali na mistrzostwach świata. Zdobywał je aż pięciokrotnie – trzy razy jako piłkarz (złoto, srebro i brąz) oraz dwa jako trener – (złoto i srebro). Zaiste niezwykły wyczyn. Jest prawdziwym symbolem sukcesu, za każdym razem kiedy pojawiał się na mistrzostwach zdobywał medal. Niezależnie czy był piłkarzem czy też trenerem. Niebywałe!
Nie rozegrał największej ilości spotkań na mundialach ale nikt inny nie przebywał na murawie tak długo jak on. Znakomity włoski defensor Paolo Maldini był obecny na boisku przez dokładnie 2217 minut! Następny w tej klasyfikacji Niemiec Lothar Matthäus jest w tej klasyfikacji gorszy o dokładnie 170 minut, czyli prawie o dwa całe spotkania…
Najstarszego mistrza świata już poznaliśmy, pora przedstawić najstarszego zawodnika z pola, który zdobył najcenniejsze trofeum piłkarskie na świecie. Jest nim znakomity obrońca brazylijski Nilton Santos. W 1962 r. w Chile, kiedy po raz drugi wraz ze swoimi rodakami sięgnął po to trofeum miał przeszło 37 lat! Żaden inny zawodnik z pola nie był od niego starszy. Nilton Santos zagrał również wówczas w meczu o złoty medal, starszym od niego w tej roli był jedynie Szwed Gunnar Gren.
Pomocnicy
Nie każdy z piłkarzy zostaje kapitanem. To wyróżnienie zazwyczaj zarezerwowane jest dla wyjątkowej indywidualności, zawodnika posiadającego charyzmę i autorytet wśród pozostałych graczy i trenera. Tylko kapitan, bez obawy o karę może w świetle przepisów podjąć dyskusję w spornych sytuacjach boiskowych z sędzią. Do kapitana należy również wyjątkowy zaszczyt uniesienia trofeum jako pierwszemu z całej drużyny. W historii mundiali zapisało się wielu wspaniałych i wyjątkowych kapitanów. Największym wśród nich jest chyba Argentyńczyk Diego Maradona. To właśnie ten genialny, choć z pewnością jeden z najbardziej kontrowersyjnych piłkarzy w całej historii tego sportu rozegrał najwięcej spotkań na mundialach pełniąc funkcję kapitana – 16. Tylko trzech piłkarzy pełniło dwukrotnie tę funkcję w meczach o złoty medal. To właśnie wspomniany już Diego oraz Niemiec Karl-Heinz Rummenigge i Brazylijczyk Dunga. Argentyńczyk i Brazylijczyk zasmakowali gorycz porażki i smak zwycięstwa w tych spotkaniach, natomiast pechowcem okazał się Niemiec, który dwukrotnie musiał przyglądać się swojemu odpowiednikowi unoszącemu najcenniejsze trofeum futbolowe na świecie…
Skoro mowa o kapitanach nie mogło w moim zestawieniu zabraknąć miejsca dla Meksykanina Rafaela Marqueza, który jako jedyny pełnił funkcję kapitana na czterech różnych mundialach! Meksykanin pełnił tą zaszczytną rolę na przestrzeni 12 lat, niewiarygodne! Rafael Marquez, o czym niewielu chyba wie jest również najstarszym w dziejach mundiali autorem bramki strzelonej głową. Na ostatnim turnieju w meczu z Chorwacją dokonał tej sztuki mając przeszło 35 lat.
Do Niemca Lothara Matthäusa należy wspomniany już wcześniej rekord ilości rozegranych spotkań na mundialach – 25. Poza tym Niemiec jest jedynym graczem z pola, który wystąpił w pięciu edycjach mistrzostw świata. Podobnego wyczynu dokonał bramkarz Antonio Carbajal, ale on był bramkarzem. Meksykaninowi chyba było łatwiej…
Napastnicy
Zdecydowanym liderem wśród rekordzistów najważniejszej imprezy piłkarskiej na świecie jest Brazylijczyk Pele. Każdy, kto ma chociaż mgliste pojęcie o futbolu na pewno słyszał o tej postaci. Pele, który słusznie nazywany jest królem futbolu ma w swoim dorobku najważniejszy z rekordów: tylko on jako piłkarz zdobył trzykrotnie mistrzostwo świata! Poza tym jest najmłodszym mistrzem świata, uczestnikiem gry o złoty medal, strzelcem bramki, autorem hat-tricka oraz strzelcem bramki głową. Wspólnie z Niemcami Seelerem i Klose, trafiał celnie w czterech edycjach mundiali. Razem z Brazylijczykiem Rivelino, Francuzem Genghinim i Anglikiem Beckhamem, dwukrotnie strzelał bramki z rzutów wolnych.Zaliczył także celne trafienia w dwóch finałach mistrzostw świata. Podobnego wyczynu dokonało jedynie jeszcze trzech graczy (Brazylijczyk Vava, Niemiec Breitner oraz Francuz Zidane).
Niewiele mniej rekordów na swoim koncie ma Niemiec Miroslav Klose. To właśnie ten napastnik polskiego pochodzenia ma w swoim dorobku, aż cztery medale, w tym oczywiście złoty z ostatniego mundialu. Bardziej utytułowany jest oczywiście wspomniany wyżej Brazylijczyk, ale w ilości „krążków” liderem jest Niemiec z Opola. Na ostatnim mundialu w Brazylii, Klose ustanowił również rekord ilości strzelonych bramek w całej historii finałów mistrzostw świata – 16. Poza tym do niego należy rekord strzelonych bramek głową – 7. Miro strzelił również hat-tricka w ten właśnie sposób. Podobna sztuka udała się jedynie Czechowi Skuhravemu.
Ten rekord z pewnością jeszcze przez wiele lat nie zostanie pobity. Wystarczy spojrzeć na dokonania najlepszych strzelców światowej imprezy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Żaden z nich nawet nie zbliżył się do osiągnięcia Francuza Justa Fontaine, który w 1958 r. w Szwecji strzelił aż 13 bramek! W dodatku trafiał celnie w każdym ze swoich sześciu spotkań turnieju. Osiągnięcie to wyrównał tylko Brazylijczyk Jairzinho, który w 1970 r. w Meksyku dokonał podobnej sztuki.
W ten sposób powstała, subiektywna rzecz jasna, jedenastka wielkich gwiazd mundiali.
ZOFF – CAFU, BECKENBAUER, MALDINI, NILTON SANTOS – MARADONA, MARQUEZ, MATTHÄUS – PELE, KLOSE, FONTAINE
Wszystkie wspomniane przeze mnie postacie to z pewnością znaczące persony w tej najważniejszej imprezie piłkarskiej na świecie. Ich dokonania budzą powszechny respekt i uznanie. Rekordy, które ustanowili, są niezwykłe, a niektóre wręcz niewyobrażalne i trudne do pobicia… Zapraszam do polemiki i przedstawiania swoich autorskich jedenastek składających się z mundialowych rekordzistów w komentarzu tutaj.