Tabela wszech czasów: Rumunia

Tabela wszech czasów rumunia

Piłka rumuńska to kierunek, który dziś jest uznawany przez wielu za egzotyczny. Pomimo relatywnie niewielkich sukcesów na arenie międzynarodowej, zarówno w piłce klubowej, jak i reprezentacyjnej, Rumunia to kraj z ogromnymi tradycjami futbolowymi. Dziś przedstawimy wam tabelę wszech czasów ligi rumuńskiej oraz statystyki strzelców reprezentacji.

Tabela wszech czasów ligi rumuńskiej

LPKLUBMECZEWRPBR+BR-BR+/-PKT
1FCSB227512635284844262226419984310
2Dinamo Bucureşti225112014995514192246417284102
3Rapid Bucureşti1729767414548253719915462715
4FC Universitatea Craiova1501662325514222317374862311
5Argeș Pitești145358729157518951851442052
6Petrolul Ploieşti145155133756318781817611984
7SR Braşov142953331358317651845-801912
8FC Timişoara133650832150717821839-571845
9Universitatea Cluj147449432865218342187-3531804
10FCM Bacău131948926256815381809-2711729
11Farul Constanta130847726456715891843-2541695
12UTA Arad112043725942416441572721570
13Sportul Studenţesc106840323343214151423-81442
14Jiul Petroşani117939724653613781802-4241437
15CFR Cluj87739724223811919252661421
16Progresul Bucuresti94537918937713531324291326
17Oţelul Galaţi89436118135210971113-161262
18Gloria Bistrita7242691343219031001-98941
19Politehnica Iasi724246150328811991-180888
20ASA Târgu Mureș (old)6902511093308171025-208862
21Astra Giurgiu579231155193774647127845
22Ceahlăul Piatra Neamt596202134260689851-162740
23FC Hunedoara56221098254831881-50728
24FC Bihor Oradea572181118273683893-210661
25Gaz Metan Mediaş528156157215577726-149625
26FC Politehnica Iași460142111207521681-160537
27Pandurii Târgu Jiu412139113160458491-33524
28FC Vaslui302136798739130487487
29Olt Scornicesti37313764172424546-122475
30FC Viitorul Constanța3271269011144040139468
31CSM Şcolar Reşiţa41312784202531757-226465
32FC Botoşani313117861103773716437
33CS Universitatea Craiova266122648034126576430
34Chimia Râmnicu-Vâlcea34012164155368533-165427
35CFR Timisoara273104709940639214382
36Inter Sibiu27211047115358376-18377
37FCM Targoviste2989564139312469-157349
38CA Oradea2689362113404458-54341
39Concordia Chiajna2967783136301423-122314
40CS Târgu Mureș2418546110360418-58301
41FC Baia Mare2308335112267370-103284
42FC Voluntari2497165113269350-81278
43FC Unirea17074474919916237269
44Victoria Bucuresti169703366242251-9243
45Gloria Buzau2386445129236403-167237
46Olimpia Satu Mare2046735102210323-113236
47ASA Târgu Mureş178555370179213-34209
48Sepsi OSK165495759184194-10204
49Flacara Moreni136532360180198-18182
50FC Caracal136503155145147-2181
51CS Dinamo Brasov138434154187208-21170
52Dacia Unirea Brăila136462763141190-49165
53Dunărea Galaţi170443294174310-136164
54ACS Poli Timişoara154374770137222-85144
55FC Hermannstadt117313650112154-42129
56Daco-Getica București92301943128146-18109
57Minerul Lupeni101301556106207-101105
58Chindia Târgoviște8826253779103-24103
59Academica Clinceni9024283892131-39100
60Foresta Suceava98242747102145-4399
61FC Unirea Alba Iulia9424214993171-7893
62Ciocanul Bucuresti56241022100871382
63AS Rocar Bucuresti642563393108-1581
64FC Onesti682164193159-6669
65Unirea Tricolor521772885127-4258
66Câmpulung Moldovenesc32159850311954
67CS Mioveni7712174851131-8053
68Siderurgistul Galați5213102962104-4249
69Carmen Bucuresti26145790444647
70Ferar Cluj26134944291543
71CSM Câmpia Turzii48719224686-4040
72Săgeata Năvodari34108163254-2238
73FC Dunărea Călărași40716172443-1937
74International Curtea de Arges34106183249-1736
75CSM Suceava34105193669-3335
76FC Ploiești30104164886-3834
77Vagonul Arad30103174060-2033
78Dermata Cluj30711124150-932
79CS Turnu Severin34711163647-1132
80Voinţa Sibiu3488182445-2132
81FC Victoria Brăneşti34510193561-2625
82Partizanul Bucuresti225893949-1023
83CS Otopeni3457223254-2222
84Viitorul Bucuresti146353326721
85Șoimii Sibiu2248102838-1020
86Faur București2654175080-3019
87Extensiv Craiova3445252666-4017
88Prahova Ploiesti2651202697-7116
89UMT Timișoara3036212471-4715
90Corona Braşov3428242069-4914
91Avântul Reghin2433181957-3812
92FC Craiova26202423113-906

Pierwszy sezon o mistrzostwo to 1909/10, do sezonu 1931/32 były rozgrywane turnieje o mistrzostwo,od sezonu 1932/33 rozgrywki toczą się systemem ligowym i od tego sezonu policzone są tytuły mistrzowskie

Najlepsi strzelcy reprezentacji Rumunii:

Na liście najlepszych snajperów rumuńskiej reprezentacji dominują obecnie dwaj piłkarze, którzy w czasie swoich występów zdobyli po 35 bramek. Są to Adrian Mutu, oraz Gheorghe Hagi. Obaj zawodnicy zazębili swoje występy w drużynie narodowej w 2000 roku. Wtedy to rozegrali wspólnie 5 meczów. Mutu zadebiutował w spotkaniu z Grecją (porażka Rumuni 0-2) 29 marca 2000. Gheorghe Hagi rozegrał wtedy swój 119 mecz w kadrze i miał już na swoim koncie rekordowy wynik strzelonych bramek- 35.

W czerwcu 2000 roku Rumunia wystąpiła na Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Belgii i Holandii. Rumuni doszli do ćwierćfinału, gdzie 24 czerwca odpadli  z Włochami po porażce 0-2. Mutu zagrał całe spotkanie, natomiast Hagi grając z opaską kapitana, najpierw w 55 minucie dostał żółtą kartkę, a 4 minuty później za drugi żółty kartonik (próba wymuszenia rzutu karnego) otrzymał czerwoną kartkę. Tak pożegnał się z reprezentacją, w której w latach 1983-2000 zagrał 124 razy i  zdobył wspomniane już 35 goli. Był to również 65 mecz Hagiego w roli kapitana co jest do dzisiaj rekordem w historii rumuńskiej reprezentacji. Hagi 5 razy grał przeciwko Polsce i ani razu nie strzelił gola. Adrian Mutu rozegrał znacznie mniej spotkań reprezentacyjnych, bo 77, ale bramkowo wyrównał się z Hagim. Średnią goli na mecz ma 0,45m, ale nie jest ona najwyższa. Mutu w czasie w swojej kariery reprezentacyjnej grał dwa razy przeciwko Polsce i strzelił jedną bramkę- 17 kwietnia 2002 roku. O 4 bramki mniej od Mutu i Hagiego ma Gyula Bodola, który natomiast ma świetny wynik bramki na mecz, bo aż 0,64. Bodola strzelił 31 goli w 48 meczach w latach 1931-1939. Co ciekawe w latach 1940-1948 po przyjęcia obywatelstwa węgierskiego reprezentował barwy Węgier. Gyula Bodola rozegrał 2 mecze na Mistrzostwach Świata, a przeciwko Polsce wystąpił 3 razy i strzelił 1 bramkę (4 lipca 1937). Bodola jest rekordzistą Rumuni w ilości hat-tricków w reprezentacji. Ma ich na koncie 3-przeciwko Litwie 1931, Grecji 1931, oraz Jugosławii 1936.

Na 4 i 5 miejscu w tej klasyfikacji są zawodnicy, którzy osiągnęli podobne wyniki. Viorel Moldovan i Ciprian Marica strzelili po 25 goli i rozegrali odpowiednio 70 i 72 mecze w reprezentacji. Również zazębili się w występach narodowych. Moldovan grał od 1993 roku do 2005, a Marcia od 2003 do 2014.

Z zawodników, którzy wystąpili w barwach Reprezentacji Rumuni w roku 2021 najwyżej wśród najlepszych strzelców w historii kadry plasuje się Claudiu Keșerü, mający 13 bramek w 44 meczach (stan na 26.09.2021).

L.pZawodnikOkres występówBramkiZ rzutów karnychWystępówWystępów
1.Adrian Mutu2000-2013356770,45
2.Gheorghe Hagi1983-20003591240,28
3.Gyula Bodola1931-193931480,64
4.Viorel Moldovan1993-2005252700,35
5.Ciprian Marica2003-2014253720,34

Rekordziści występów w barwach reprezentacji Rumunii

Pięciu piłkarzy rozegrało przynajmniej 100 lub więcej meczów w historii Reprezentacji Rumuni. Co ciekawe 4 z 5 tych zawodników występowało na boiskach po 2000 roku. Liderem w tej klasyfikacji jest Dorinel Munteanu z 134 meczami na koncie w barwach Tricolorii. Munteanu zadebiutował w kadrze 23 maja 1991 roku kiedy to w Oslo, Rumuni przegrali w meczu towarzyskim 0-1 z Norwegią. W 6 swoim występie w drużynie narodowej zdobył swoją premierową bramkę- spotkanie przeciwko Egiptowi. Łącznie we wszystkich swoich występach reprezentacyjnych zdobył 16 goli i 6 razy był kapitanem. Munteanu w swojej karierze grał w wielu klubach rumuńskich w tym min. Inter Sybin, Dinamo Bukareszt, CFR Cluj, Steaua Bukareszt, a także w Cercle Brugge, 1. FC Kölni,  VfL Wolfsburg. W trakcie swojej kariery wystąpił z reprezentacją na Mistrzostwach Świata 1994, 1998 i na Euro 1996 i 2000. Ostatni raz w narodowej drużynie wystąpił 12 września 2007 roku. Rumunii przegrali wtedy z Niemcami 1-3 w spotkaniu towarzyskim.

124 mecze w Reprezentacji Rumunii zagrał  Gheorghe Hagi, który jest jednocześnie najlepszym strzelcem w historii tej reprezentacji (wspólnie z Adrianem Mutu). Hagi mniej więcej rok po zakończeniu kariery reprezentacyjnej został selekcjonerem kadry i poprowadził ja w 4 meczach. Na 3 miejscu w tym zestawieniu jest także Gheorghe, ale Jego nazwisko to Popescu, który w latach 1988-2003 zagrał 115 spotkań i zdobył 16 goli, a w 34 spotkaniach był kapitanem. Zadebiutował 20 września 1988 w meczu przeciwko Albanii — było 3-0 dla Rumunii. Ostatni występ zaliczył 29 marca 2003 roku. W Bukareszcie Rumunia przegrała 2-5 z Danią. Răzvan Raţ w narodowej drużynie wystąpił w 113 meczach w tym 28 jako kapitan. Strzelił dwie bramki. Debiutował 13 lutego 2002- porażka wyjazdowa (Saint-Denis) z Francją 1-2. Ostatni raz zagrał też we Francji (Paryż) 15 czerwca 2016 roku podczas Mistrzostw Europy 2016. Na Parc des Princes Rumuni zremisowali 1-1 ze Szwajcarią. Stawkę piłkarzy, którzy zagrali minimum 100 meczów w Reprezentacji Rumunii zamyka Ladislau Bölöni- swego czasu lider tej klasyfikacji. W latach 1975-1988 rozegrał 102 mecze, w których 23 razy był kapitanem i strzelił 23 gole.  Debiut zaliczył  24 sierpnia 1975 roku  remisem z Grecją 1-1. Ostatni raz zagrał 1 czerwca 1988 roku. Wtedy to Rumunia przegrała w Amsterdamie 0-2. Cztery razy grał przeciwko Polsce, i strzelił 1 bramkę. Miało to miejsce 2 września 1987 roku w Bydgoszczy. Polska wygrała 3-1.

Z aktualnych reprezentantów Rumunii najwięcej rozegranych spotkań ma Vlad Chiricheş. Od 2011 roku do teraz zagrał w 67 meczach, w których 35 razy był kapitanem. Obecnie jest zawodnikiem włoskiego Sassuolo.

L.pZawodnikOkres występówWystępówBramki
1.Dorinel Munteanu1991-200713416
2.Gheorghe Hagi1983-200012435
3.Gheorghe Popescu1988-200311516
4.Răzvan Raţ2002-20161132
5.Ladislau Bölöni1975-198810323

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*