Tabele dekady — ligi skandynawskie

Czas czytania: 3 m.

W naszym nowym cyklu będziemy zamieszczać i po każdym sezonie odświeżać tabele ostatniej dekady w ligach europejskich. Dzięki naszym zestawieniom będziecie mogli się dowiedzieć, kto jest dominatorem danej ligi w ostatnim czasie, a kto miał tylko pojedyncze wyskoki. Jako że najlepsze ligi są w trakcie sezonu, to zestawienie otwieramy trzema ligami skandynawskimi, które grają w systemie wiosna-jesień.

Wszystkie poniższe zestawienia obejmują sezony 2012-2021.

Spis treści:

Tabela dekady ligi szwedzkiej

Ligę szwedzką zdominował w ostatnim dziesięcioleciu klub Malmoe FF. Nic dziwnego, skoro Niebiescy potrafili w tym czasie trzykrotnie awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów oraz dwa razy wyjść z grupy w Lidze Europy. W omawianym okresie zdobywali średnio ponad 2 punkty na mecz i wygrali niemal 60 procent wszystkich meczów oraz zdobyli aż 6 mistrzostw kraju. Tylko raz, w 2015 roku, skończyli sezon poza podium. Oprócz Malmoe FF jeszcze cztery kluby zostawały w ostatniej dekadzie mistrzem Szwecji. Były to: AIK Solna, IFK Norrkoeping, IF Elfsborg i Djurgardens IF, ale żaden z tych zespołów nie potrafił wygrać ligi więcej niż jeden raz. Najlepiej z nich zaprezentował się AIK, który aż siedem razy był na podium i zasłużenie zajmuje drugie miejsce w tabeli dekady. W szesnastozespołowej Allsvenskan osiem klubów zaliczyło każdy z dziesięciu sezonów na najwyższym ligowym szczeblu. Jedyną ekipą, która potrafiła zdobyć miejsce medalowe spoza tej ósemki to Hammarby, które wróciło do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2015 roku.

POZKLUBSMZRPG+G-G+/-PKT%PKTŚR. %ZW
1.Malmoe FF10300178734957628629060767,44%2,0259,33%
2.AIK Solna10300164785847928119857063,33%1,954,67%
3.IFK Norrkoeping10300148698350839011851357,00%1,7149,33%
4.Djurgardens IF10300138768646334411949054,44%1,6346,00%
5.IF Elfsborg1030013185844803928847853,11%1,5943,67%
6.BK Haecken10300129779450036513546451,56%1,5543,00%
7.IFK Goeteborg1030012190894543797545350,33%1,5140,33%
8.Kalmar FF103009582123333417-8436740,78%1,2231,67%
9.Hammarby72108960613552926332751,90%1,5642,38%
10.Oerebro SK92708266122342440-9831238,52%1,1630,37%
11.Helsingborgs IF7210695388293312-1926041,27%1,2432,86%
12.Oestersunds FK6180564579221274-5321339,44%1,1831,11%
13.GIF Sundsvall6180455184214283-6918634,44%1,0325,00%
14.Mjaellby5150484062190204-1418440,89%1,2332,00%
15.Sirius5150463668199267-6817438,67%1,1630,67%
16.Gefle IF5150404565163227-6416536,67%1,126,67%
17.Halmstads BK5150334869147211-6414732,67%0,9822,00%
18.Atvidaberg4120343353149186-3713537,50%1,1328,33%
19.Falkenbergs FF5150293091158305-14711726,00%0,7819,33%
20.Varbergs BoIS2601917248082-27441,11%1,2331,67%
21.IF Brommapojkarna39018165686187-1017025,93%0,7820,00%
22.Joenkoepings Soedra2601423236385-226536,11%1,0823,33%
23.Syrianska FC26012123661109-484826,67%0,820,00%
24.AFC Eskilstuna2608163651110-594022,22%0,6713,33%
25.Degerfors IF130104163451-173437,78%1,1333,33%
26.Oesters IF130610142743-162831,11%0,9320,00%
27.Dalkurd13066183057-272426,67%0,820,00%
28.Trelleborgs FF13036212464-401516,67%0,510,00%
29.GAIS13019202461-371213,33%0,43,33%
Nazwa

Tabela medalowa ligi szwedzkiej

POZKLUB1.2.3.
1.Malmoe FF612
2.AIK Solna142
3.IFK Norrkoeping111
4.IF Elfsborg110
5.Djurgardens IF102
6.IFK Goeteborg021
7.BK Haecken011
8.Hammarby001

Tabela dekady ligi norweskiej

Najmocniejszą ekipą w Norwegii w ostatnich dziesięciu latach był Rosenborg Trondheim. Drużyna o wdzięcznym przydomku „Dzieci Troli” zdobyła w tym czasie cztery mistrzostwa Norwegii i najwięcej punktów w tabeli. Godnym przeciwnikiem Rosenborga było Molde, które zdobyło 3 mistrzostwa i tylko 15 punktów mniej. Ciekawym przypadkiem jest drużyna Bodoe/Glimt, niespodzianka Ligi Konferencji Europy, która potrafiła pokonać wysoko AS Romę Jose Mourinho. Klub z niewielkiego miasta w środkowej Norwegii dopiero w 2015 roku wrociła do Eliteserien, a w ostatnich sezonach dwukrotnie została najlepszą drużyną w lidze. Pod względem średniej zdobytych punktów na mecz są na trzecim miejscu w tabeli dekady. Tylko sześć zespołów grało nieprzerwanie w lidze w ostatnim dziesięcioleciu. Są to Rosenborg, Molde, Odd Grenland, Stroemsgodset, Valerenga i Haugesund. Stroemsgodset wygrał nawet ligę w 2013 roku. Aż jedenaście klubów kończyło rozgrywki na ligowym podium w omawianym okresie, z czego dla piątki z nich był to jednorazowy epizod.

POZKLUBSMZRPBR+BR-BR+/-PKT%PKTŚR.%ZW
1.Rosenborg10300172765257430826659265,78%1,9757,33%
2.Molde10300174557160234425857764,11%1,9258,00%
3.Odd Grenland10300128701024474163145350,33%1,5142,67%
4.Stroemsgodset1030012577985034317245250,22%1,5141,67%
5.Valerenga10300113821054554312442146,78%1,437,67%
6.Haugesund1030011276112419428-941245,78%1,3737,33%
7.Viking927011166934123862639949,26%1,4841,11%
8.Brann927010265103392385737145,80%1,3737,78%
9.Lillestroem92708981100377393-1634842,96%1,2932,96%
10.Sarpsborg 089270868599352393-4134342,35%1,2731,85%
11.Bodoe/Glimt72109550653922979533553,17%1,645,24%
12.Stabaek92708269119355449-9431538,89%1,1730,37%
13.Tromsoe82407458108313377-6428038,89%1,1730,83%
14.Aalesunds7210675093290368-7825139,84%1,231,90%
15.Kristiansund51506041492292191022149,11%1,4740,00%
16.IK Start6180414495211339-12816730,93%0,9322,78%
17.Sogndal5150384567164219-5515935,33%1,0625,33%
18.Sandefjord5150383280178271-9314632,44%0,9725,33%
19.Mjoendalen4120223464135218-8310027,78%0,8318,33%
20.Sandnes Ulf390212445107167-608732,22%0,9723,33%
21.Ranheim26019122979105-266938,33%1,1531,67%
22.Hoenefoss2601323246489-256234,44%1,0321,67%
23.Fredrikstad13093184259-173033,33%130,00%

Tabela medalowa ligi norweskiej

POZKLUB1.2.3.
1.Rosenborg422
2.Molde340
3.Bodoe/Glimt210
4.Stroemsgodset120
5.Brann011
6.Odd Grenland002
7.Haugesund001
7.Stabaek001
7.Sarpsborg 08001
7.Valerenga001
7.Viking001

Tabela dekady ligi norweskiej

Liga fińska w ostatnim dziesięcioleciu grała w dwóch różnych systemach. W latach 2012-18 wszystkie zespoły w dwunastozespołowej Veikkausliidze rozgrywały po 3 mecze z każdym przeciwnikiem, co składało się na ogólną liczbę 33 kolejek. Od 2019 liga jest po dwóch rundach (22 spotkania) dzielona na grupę mistrzowską i spadkową, a drużyny grają po jednym dodatkowym meczu z każdym rywalem ze swojej grupy. Daje to łącznie 27 kolejek. Wyjątkowy był pandemiczny sezon 2020, gdy nie odbyła się runda finałowa. Zdecydowanym dominatorem fińskiej ligi jest HJK Helsinki, który aż siedem razy był mistrzem w omawianym okresie, a tylko raz w 2019 wypadł poza ligowe podium. Ekipa ze stolicy Finlandii wykręciła w tym czasie świetną średnią punktową 2,02 i wygrała prawie 60 procent meczów. Hegemonię HJK przełamywały drużyny KuPS Kuopio, Seinajoen JK oraz IFK Mariehamn, ale w każdym przypadku były to pojedyncze mistrzostwa, a nie początki nowej serii. Ciekawym przypadkiem jest IFK Mariehamn, która poza mistrzostwem ani razu w ciągu tych dziesięciu lat nie była na ligowym podium. Pięć drużyn zagrało pełne dziesięć sezonów w lidze, są to: HJK, KuPS, FC Lahti, Inter Turku i IFK Mariehamn. Natomiast klub Seinajoen JK miał wejście smoka do ligi. Jako beniaminek był wicemistrzem w 2014, a rok później wygrał ligę. Aż jedenaście klubów było na ligowym podium w ostatniej dekadzie, z czego interesującym zespołem jest Tampereen Ilves. Drużyna wróciła do ligi w 2015 roku, tylko raz była na podium, ale gra bardzo równo i wygrała ponad połowę spotkań w tym czasie.

POZKLUBSMZRPG+G-G+/-PKT%PKTŚR%ZW
MiejsceNazwaSMZRPGZGSRBPKT% PKTŚR. PKT% ZW
1.HJK Helsinki10307181774956624931762067,32%2,0258,96%
2.KuPS Kuopio1030713278974333538047451,47%1,5443,00%
3.FC Lahti1030711695963903652544348,10%1,4437,79%
4.Inter Turku10307115821104173823542746,36%1,3937,46%
5.IFK Mariehamn1030711477116395439-4441945,49%1,3637,13%
6.Seinajoen JK824110259803012574436550,48%1,5142,32%
7.VPS Vaasa8258847599293320-2732742,25%1,2732,56%
8.RoPS Rovaniemi82478856103272301-2932043,18%1,335,63%
9.Tampereen Ilves7208894970252247531650,64%1,5242,79%
10.Honka72088361642822483431049,68%1,4939,90%
11.HIFK6175515569205233-2820839,62%1,1929,14%
12.TPS Turku5154453475186233-4716936,58%1,129,22%
13.Jaro4132353859143191-4814336,11%1,0826,52%
14.MyPa 1947 Anjalankoski399372438122124-213545,45%1,3637,37%
15.Valkeakosken Haka38224174187127-408936,18%1,0929,27%
16.PS Kemi Kings39923195793168-758829,63%0,8923,23%
17.JJK Jyvaeskylae399222255113192-798829,63%0,8922,22%
18.KTP2609163552102-504323,89%0,7215,00%
19.KPV Kokkola12774163247-152530,86%0,9325,93%
20.AC Oulu12765162144-232328,40%0,8522,22%
21.PK-35 Vantaa13347223265-331919,19%0,5812,12%

Tabela medalowa ligi fińskiej

POZKLUB1.2.3.
1.HJK Helsinki702
2.KuPS Kuopio122
3.Seinajoen JK121
4.IFK Mariehamn100
5.Inter Turku030
6.RoPS Rovaniemi020
7.Honka011
8.TPS Turku001
8.VPS Vaasa001
8.FC Lahti001
8.Tampereen Ilves001
Mariusz Kłosowski
Mariusz Kłosowski
Absolwent matematyki stosowanej na Politechnice Rzeszowskiej, z zawodu analityk finansowy. Sympatyk Legii Warszawa, fan polskiego futbolu, europejskich pucharów i lig egzotycznych. Miłośnik wszelkiego rodzaju statystyk i historii piłki nożnej. Poza piłką interesuje się żużlem.

Więcej tego autora

Powiązane

Advertismentspot_img

Najnowsze

Archiwum wyników III ligi 1995-96

W tym artykule przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe zestawienie statystyczne przedstawiające archiwum wyników 3 ligi w sezonie 1995/96.

Puchar Mistrzów 1961-62 – statystycznie

Zapraszamy do kolejnej części serii statystycznego podsumowania kolejnych edycji Pucharu Mistrzów. Tym razem sprawdzamy statystyki i ciekawostki związane z szóstą edycją tych rozgrywek, czyli sezonem 1961/62

Noby Stiles – skała środka pola

W tym artykule omawiamy sylwetkę dawnej legendy United, która pozostawała w cieniu popularnych gwiazd ofensywy - oto Noby Stiles