Puchar Narodów Afryki — statystycznie

retro futbol statystyki

Właśnie zakończyła się kolejna edycja Pucharu Narodów Afryki. Były to 30 mistrzostwa, a ich historia sięga 1957 roku. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was tabelę wszech czasów oraz tabelę medalową afrykańskiego czempionatu. Zapraszamy do lektury!

Zanim przejdziesz dalej, być może zainteresują Cię nasze inne wpisy, o które zahacza Puchar Narodów Afryki:

Tabela medalowa Pucharu Narodów Afryki

MiejsceReprezentacjaRok debiutuIlość startów12341/41/8faza grupowa
1.Egipt1957257333414
2.Kamerun1970205221415
3.Ghana1963234514315
4.Nigeria1963193480112
5.Wybrzeże Kości Słoniowej1963242242419
6.Algieria1968192122408
7.DR Kongo/ Zair1965192021617
8.Zambia1974171230209
9.Tunezja1962201213706
10.Sudan195791210104
11.Senegal1965161203505
12.Maroko1972181112319
13.Etiopia1957111112006
14.RPA1996101110304
15.Kongo197261001202
16.Mali1972120123024
17.Burkina Faso1978120112008
18.Uganda196270101014
19.Gwinea1970130100426
20.Libia198230100002
21.Gwinea Równikowa201230001200
22.Gabon199480000215
23.Angola199680000206
24.Republika Zielonego Przylądka201330000111
25.Togo197280000107
26.Benin200440000103
27.Madagaskar201910000100
27.Gambia202110000100
29.Malawi198430000012
30.Komory202110000010
31.Kenia197260000006
32.Zimbabwe200450000005
33.Mozambik198640000004
34.Sierra Leone199430000003
34.Namibia199830000003
34.Gwinea Bissau201730000003
37.Liberia199620000002
37.Niger201220000002
37.Tanzania198020000002
37.Mauretania201920000002
41.Kongo Brazzavile196810000001
41.Mauritius197410000001
41.Rwanda200410000001
41.Botswana201210000001
41.Burundi201910000001
Tabela medalowa Pucharu Narodów Afryki

Tabela wszech czasów Pucharu Narodów Afryki

MiejsceReprezentacjaMeczeZRPG+G-G+/-PKT
1.Egipt1076020271689078200
2.Ghana1025421271338746183
3.Nigeria975322221379146181
4.Kamerun914530161378255165
5.Wybrzeże Kości Słoniowej9944302514310142162
6.Algieria7728222794895106
7.Maroko70272419826319105
8.Tunezja8025292699945104
9.Senegal6727172378562298
10.Zambia6726202181691298
11.DR Kongo7320242988102−1484
12.Mali541919166565076
13.RPA421613144845361
14.Gwinea471317176166−556
15.Burkina Faso48916234772−2543
16.Gabon2571082427−331
17.Sudan2777132942−1328
18.Kongo2677122740−1328
19.Etiopia3074193167−3625
20.Angola26412103039−924
21.Gwinea Równikowa156451114−322
22.Togo2538141942−2317
23.Uganda2343162138−1715
24.Libia113531213−114
25.Rep. Zielonego Przylądka1126369−312
26.Zimbabwe1532101631−1511
27.Gambia531143110
28.Kenia1724111231−1910
29.Madagaskar52217708
30.Malawi10226915−68
31.Sierra Leone8134414−106
32.Liberia512257−25
33.Benin14059724−175
34.Rwanda31113304
35.Komory410347−33
36.Gwinea Bissau9036212−103
37.Mauretania6024111−102
38.Namibia90271024−142
39.Mozambik120210426−222
40.Niger601519−81
41.Tanzania6015514−91
42.Burundi300304−40
43.Mauritius300328−60
44.Botswana300329−70

Najskuteczniejsi strzelcu w historii Pucharu Narodu Afryki

PozPiłkarzDrużynaBramki
1Samuel Eto’oKamerun18
2Laurent PokouWybrzeże Kości Słoniowej14
3Rashidi YekiniNigeria13
4Hassan El-ShazlyEgipt12
5Patrick MbomaKamerun11
Hossam HassanEgipt11
Didier DrogbaWybrzeże Kości Słoniowej11
8Mengistu WorkuEtiopia10
Ndaye MulambaDR Konga10
Kalusha BwalyaZambia10
Joel TiéhiWybrzeże Kości Słoniowej10
Francileudo SantosTunezja10
André AyewGhana10
14Abdoulaye TraoréWybrzeże Kości Słoniowej9
ManuchoAngola9
Vincent AboubakarKamerun9
17Ahmed HassanEgipt8
Pascal FeindounoGwinea8
Seydou KeitaMali8
Asamoah GyanGhana8
Sadio ManéSenegal8
22Osei KofiGhana7
Ali Abo GreshaEgipt7
Roger MillaKamerun7
Taher AbouzaidEgipt7
Abedi PeleGhana7
Jay-Jay OkochaNigeria7
Benni McCarthyRPA7
FlávioAngola7
Christopher KatongoZambia7
Frédéric KanoutéMali7
Youssef MsakniTunezja7
34Lakhdar BelloumiAlgeria6
Riyad MahrezAlgeria6
Mayanga MakuDR Konga6
GervinhoWybrzeże Kości Słoniowej6
Yaya TouréWybrzeże Kości Słoniowej6
Mohamed AboutrikaEgipt6
Mohamed SalahEgipt6
Pierre-Emerick AubameyangGabon6
George AlhassanGhana6
Wilberforce MfumGhana6
Ahmed FarasMaroko6
Julius AghahowaNigeria6
Segun OdegbamiNigeria6
Shaun BartlettRPA6
Najskuteczniejsi strzelcu w historii Pucharu Narodu Afryki